Červený Kostelec 2020. Den třetí najdete zde:

Ve čtvrtek 20. února 2020 začal v Červeném Kostelci už 23. ročník krajské postupové přehlídky amatérského činoherního a hudeního divadla. Přinášíme vám z festivalu aktuální informace den po dni.

Divadelní soubor KD Holice

Viktor Dyk: Krysař

režie: Pavel Hladík

hrají: Vladimír Hladík, Jana Slováková, Lída Voříšková, Tomáš Rychlík, Petr Hlavatý, Karel Král, Vladimír Skoumal, Pavel Hladík, Jitka Juračková, Jitka Kosařová, Petr Sopoliga

Pavla Hladíka známe nejen jako režiséra a herce souboru z Holic, ale také jako autora mnoha jednoaktových her. Není divu, že si vybral právě tento dramatický tvar. Je totiž pořadatelem národní přehlídky jednoaktových her. Letos Divadelní soubor KD Holice nabídnul publiku v Červeném Kostelci poetické divadlo. Konkrétně inscenaci Krysař na motivy románu Viktora Dyka, který vyšel ze staroněmecké báje. Pavel Hladík se tímto kusem loučil s diváky jako herec. Své role odkládá ze zdravotních důvodů. Nicméně se ale můžeme těšit na jeho další režie nebo na zmíněný festival jednoaktovek.

„Vždycky jsem chtěl toho Krysaře udělat. Když došlo na to, že musím s herectvím skončit, tak jsem si řekl, že bych se mohl rozloučit právě Krysařem,“ vysvětluje Pavel Hladík svou dramaturgickou volbu. Hlubší význam v tom nespatřuje. „Mně se ten text prostě líbí. To stačí, ne?“

Pro Pavla Hladíka je přehlídka v Červeném Kostelci vrcholem divadelního roku. „Jenom lituji, že jsme sem nezačali jezdit dřív,“ říká Pavel Hladík s tím, že se soubor účastní teprve poslední čtyři roky.

DS Tyl, Říčany

Michael McKeever: Něběhej s nůžkama v ruce

režie: Karel Purkar

hrají: Martin Víšek, Jaroslava Klučinová, Vratisla Boch, Jakub Kotek, Klára Jakoubková

DS Tyl z Říčan jezdí tradičně na krajskou postupovou přehlídku do Rakovníku. Soubor zatoužil poznat jiné prostřední, podívat se na jiné soubory a diskutovat s jinou porotou. Prostě to letos udělat JINAK! Jsme za to rádi, protože i my jsme zvědaví na amatéry, které ještě neznáme. Soubor je rozdělený na dva kolektivy. Do Červeného Kostelce přijela ta část, která se specializuje na nové současné texty. Titul Neběhej s nůžkama v ruce dokonce uvedl v premiéře. „Dramaturgii si dělám sám. Stále čtu a procházím stovky textů. Hledám a hledám,“ uvádí režisér Karel Purkar, který navíc obsazuje do svých her maximálně šest lidí. „Chci mít čas na práci s hercem. Když je obsazení větší, tak to moc dobře nejde,“ uvádí Purkar.

U.F.O. Unie Ftipných Osobností, Týniště nad Orlicí

Jindřich Bartoš: Haló

režie: Jindřich Bartoš

hrají: Libor Stolín, Jan Hašek, Martin Hochmal, Simona Skalická, Andrea Holánková, Jiří Proche, Veronika Půlpánová, Barbora Pešková, David Derner

Divadelní soubor U.F.O – Unie ftipných osobností vznikl v roce 2013 v Týništi nad Orlicí vyčleněním z divadelního souboru Jirásek. Říkají o sobě, že jsou „divočejší odnož“ Jirásku. Což je velmi trefné. Od začátku sází na autorské divadlo, jehož autorem je člen souboru a také režisér Jindřich Bartoš. S každou inscenací je vidět, že se U.F.O. posouvá o kousek dál.

„Na začátku je myšlenka – rámec inscenace, o čem by měla být. To se při psaní nemění. Ale situace, postavy, to se během psaní mění. Je to proces,“ nechává nás nahlédnout do svého procesu tvoření Jindřich Bartoš. O čem je tedy hra Haló? „Zamyšlení nad životem, kam to lidi ženou. Jestli je to nutné, zda nám pak neutíkají důležité věci,“ vysvětluje Bartoš. Zamýšlí se v žánru komedie, který souboru sedí. Role jsou hercům ušité na tělo a sedí přesně.

Děj se točí okolo kuželkářského šampionátu. Jindřich Bartoš kuželky nehraje, tento sport si vybral náhodně.

Porota hodnotila představení velmi kladně. Jen dumala nad názvem inscenace. Proč zrovna „Haló“? Odpověď nás všechny pobavila. „Haló“ je první replikou v celém textu. Když chtěl Jindřich Bartoš po prvním psaní uložit wordový soubor, automaticky se mu nabídlo první slovo na stránce… A už to tak zůstalo!

Divadelní spolek Ochos, Smiřice

Petr Zelenka: Příběhy obyčejného šílenství

režie: Lucie Kotěrová

hrají: Petr Hlušička, Ivana Zbořilová, Pavel Bednář, Renata Bydžovská, Karel Syrový, Kateřina Brožová, Marcela Prouzová, Leona Rousková, Martin Zbořil, Jiří Kotěra, Tereza Frýdlová

Ochos plně funguje od roku 2012. Neustále na sobě pracuje a pomalu (ale jistě) si posouvá svou divadelní laťku výše. Začal nesměle pohádkou, pokračoval letní komedií a teď skočil po vyzrálém textu Petra Zelenky, který ho napsal pro Dejvické divadlo, kde se uváděl 8 let. Byl také inspirací pro stejnojmenný film Petra Zelenky.

Příběhy obyčejné šílenství jsou třetí režií Lucie Kotěrové ve Smiřicích, která se tak se souborem rozloučila a jde o dům dál.

„Nabídla jsem hercům tři texty. Z každého jsme si přečetli kousek, který jsem okomentovala. Příběhy obyčejného šílenství jim byl nejvíce sympatický. Blízký jazykem a hlavně tím, co se mezi jednotlivými postavami řeší,“ říká Lucie Kotěrová. Dramaturgická příprava byla dlouhá. Soubor hodně diskutoval nad tím, co se chystá inscenovat. „Zelenka je svůj. Má svůj specifický rukopis. I stavění situací byla kolektivní práce. Víc hlav, víc ví. Ráda takhle pracuji,“ dodává Lucie Kotěrová.

Autorka textu a videí: Kateřina Fikejzová Prouzová

Autor fotografií: Ivo Mičkal

VIDEA NAJDETE, KDYŽ BUDETE ROLOVAT TUTO STRÁNKU DOLŮ!