Červený Kostelec: sonda do života amatérského divadla

Ve čtvrtek 21. února startuje v Červeném Kostelci 22. ročník nejoblíbenější přehlídky amatérské činohry ve východních Čechách. Čeká nás pelmel žánrů a hlavně čtyři dny setkávání.

Sonda do současného českého šoubyznysu a naší cynické doby. Dojemný příběh poznamenaný válkou ze slavné knihy Pan Kaplan má třídu rád. Dramatizace kultovního německého filmu Lola běží o život. Klasické divadelní kusy jako Molliérův Lakomec nebo komedie Rodina je základ státu.

Amatérští divadelníci v letošní sezóně volili dramaturgii napříč žánry. Jak se jim podařilo proměnit jejich úsilí ve výsledek uvidíme během čtyř dnů v krásném divadle J. K. Tyla v Červeném Kostelci. Jedenáct inscenací vybrala do programu rada VSVD. Tak jako každý rok, musela několik zájemců o vystoupení na přehlídce odmítnout.

Krajská přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla není ale jenom o soutěži a o touze postoupit do celostátního kola. Červený Kostelec je ideálním místem pro diskusi, setkávání a zábavu. Lví podíl na tom má místní spolupořadatel festivalu Divadelní soubor na tahu. Čtyřiadvacet hodin denně se stará o to, aby účinkující, porota i diváci měli co jíst a pít a cítili se tu jako doma.

Kdo nezaváhal, určitě si i včas zajistil ubytování (v Kostelci je opravdu na výběr) a nespěchá domů. Není k tomu totiž důvod.

Pokud stále váháte, jestli se vám do Červeného Kostelce vyplatí přijet, vězte, že je tam výborné vlakové spojení. A kdo by chtěl divadlo a popíjení proložit něčím akčním, může se vydat na procházku. Zdejší krajina má podhorský charakter. Je to kraj kopců, lesů, říčních údolí, rybníků a širokých výhledů na hraniční horské pásmo Krkonoš, Orlických hor, Stolových hor a Adršpachu.

Krajskou postupovou přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla pořádá Impuls Hradec Králové, Volné sdružení východočeských divadelníků, Divadelní soubor Na tahu Červený Kostelec, Městské kulturní středisko Červený Kostelec s finanční podporou Královéhradeckého kraje a Ministerstva kultury ČR.

Domácí hostitelé Na tahu

Autor: Kateřina Fikejzová Prouzová