Rok 2021 přinese nový stream VSVD. Najdete nás na YouTube

Je tu rok 2021 a s ním stream Volného sdružení východočeských divadelníků. Antré můžete sledovat od 7. ledna každý čtvrtek od 18:00 na našem kanálu YouTube:

odkaz na YouTube VSVD

Když to nejde naživo, tak to půjde on-line! Nebudeme zastírat, že nás zmrazená živá kultura nedrásá. Stýská se nám po divadle. Po festivalech, premiérách, derniérách, setkávání s dalšími divadelníky. A protože nechceme ztratit kontakt, rozjíždíme pravidelný stream o amatérském divadle. Každý čtvrtek od 18:00 se můžete připojit k našemu povídání v královéhradecké Galerii Václava Havla.V této souvislosti vás zřejmě napadnou základní otázky. Odpovídá na ně předseda VSVD a také jeden z moderátorů streamu Josef Jan Kopecký:

Proč bude dělat VSVD stream?

Volné sdružení se v roce 2020 ocitlo ve stejné situaci, jako soubory, které sdružuje. Nemohlo svým členům nabídnout většinu připraveného vzdělávání, nemohly proběhnout některé přehlídky ani akce, které slouží jako místo setkávání a diskuse. Jediné, co jsme v časech korony dokázali připravit bez omezení, byla tištěná Divadelní HROMADA. Ta se ale pro změnu změnila obsahově, protože její poslední číslo je vlastně monotematické - pojednává téměř bezezbytku o pandemii covidu-19.

Při zvažování a přípravě příštího roku jsme vycházeli z predikcí, které už v tomto okamžiku možná neplatí. Proběhnou přehlídky? Kdy přijde třetí vlna? Budeme moci nabídnout vzdělávání? Při kterém stupni PSA a v jakém počtu seminaristů? Z čeho sestavíme nové číslo HROMADY?

A tady se zrodil nápad streamu. Vzhledem k tomu, jak je vše nejisté, vzhledem k tomu, že možná ještě nějaký čas nebudeme moci zkoušet a hrát. Vzhledem k tomu, že se nesetkáváme - chceme nabídnout alternativu. I příští HROMADA, přestože/pokud nebude moci přinášet zprávy o nových premiérách našich souborů, přestože/pokud nebudeme moci psát o přehlídkách,…, vyjde. A nabídne neepidemický obsah v podobě „mapování našeho území a souborů v něm“. No a ten je vlastně i základem našeho streamu.

Jaká je jeho koncepce?

Koncepce vychází z již zmíněného. Při uvažování o možnostech jsme došli k tomu, že náš pořad musí být pravidelný – proto každý týden ve stejný den a stejný čas (čtvrtek 18.00 hod.). Chceme, aby byl neformální a neoficiální. Aby to bylo milé povídání, milé setkání nad skleničkou, u kterého probereme divadlo a život. Aby to byla platforma, která nabídne našim členům – ale nejenom jim, prostor pro zastavení, vydechnutí, relaxaci a zároveň zajímavé osobnosti, příběhy a zkušenosti. VSVD sdružuje divadelníky ze čtyř krajů. Ale ne všichni se musí navzájem znát. Bude to tedy zároveň i příležitost, jak se navzájem poznat, jak o sobě dát vědět.

Moderátory našeho streamu, který dostal jméno Antré, budou Kateřina Fikejzová Prouzová a já. A nemohl by vzniknout bez pomoci dalších úžasných lidí. Na prvním místě Kateřiny, bez které by zůstalo u řečí. Ale i mých studentů, kteří mi myšlenku streamu pomohli vycelizovat, kolegů z Divadla Exil, kteří byli lakmusovým papírkem, přátel z Centra uměleckých aktivit Impuls Hradec Králové, kteří jsou naší oporou a pevným základem, bez Tomáše Zemana, provozovatele Galerie Václava Havla, který myšlence nabídl k užívání svůj prostor, Martina Holoubka, který se postaral o natáčení znělky a zajišťuje celý stream technicky, Honzy Fikejze, který pro Antré napsal skvělou hudbu, Michala Horáka, který připravil jeho grafiku, Honzy Slavíčka, který se stará o fotky – a určitě jsem na někoho nechtěně zapomněl. Antré je zkrátka společným projektem.

Všichni jsme se do něho pustili, abychom nabídli pozitivitu v době, kdy být pozitivním je dost negativní. Chceme všem bez rozdílu nabídnout pořad, který pohladí. Jeho hosty budou divadelníci a lidé, kteří k divadlu patří. Vedle osobností z amatérského divadla také profesionálové, teatrologové a lektoři našich přehlídek, ale i literáti či výtvarníci. Zkrátka všichni, kteří ke scéně jakkoli patří.

Základní podmínku při uvažování o Antré byla interaktivita. Chceme, aby náš pořad byl nejenom rozhovorem mezi moderátorem a hostem, ale i dialogem s publikem. Tím, co (snad brzo) bude moci přijít do Galerie Václava Havla (konečně divadelník bez publika je jako voda na suchu, no ne?), ale také mezi diváky online. Ti se budou moci zapojit do pořadu tím, že napíší svůj komentář, položí otázku – zkrátka budou s námi komunikovat přes web.

Proč zrovna Galerie Václava Havla (GVH)?

Antré vzniklo během několika málo týdnů. A od počátku jsme chtěli, aby mělo své „doma“, aby prostor, do kterého budeme zvát naše hosty, byl příjemným místem. Aby jejich antré bylo i jim příjemné. A zvažovali jsme vícero prostor, jmenujme divadelní bar Divadla Drak, kavárenské prostory, Centrum uměleckých aktivit, …

Na prostor jsme ale měli také dost zásadní požadavky. Hledali jsme prostor, který nebude škrobený, který nabídne ono neformální setkání, do kterého ale můžeme pozvat diváky, protože ti budou vítáni, hned jak skončí opatření podle PSA. Kde si budeme moci posedět u skleničky i po skončení online přenosu. Který bude zároveň atraktivní kulisou – a ideálně bude spjatý s divadlem či scénickými obory. A vyšla nám z toho GVH.

Hradec je místo dostupné, jeho centrum, kde se na Malém náměstí naproti Besedě Klicperova divadla, GVH nachází, je perfektní.

Je to prostor malý, ale útulný. Prostor umělecký. Prostor vybudovaný milovníky umění, ve kterém se divadlo snoubí nejen s osobností Václava Havla, ale i v osobě Ladislava Zemana, bývalého dlouholetého ředitele Klicperova divadla, který GVH založil.

Milí přátelé, vezměte těchto pár řádků jako pozvání. Jako pozvání na online stream Antré, který každý čtvrtek v 18.00 hod. najdete živě na YouTube kanále VSVD. Který můžete osobně navštívit v GVH. Těšíme se na Vás! S úctou a přáním všeho dobrého do nového roku 2021, který bude rokem umění, Váš Josef Jan Kopecký.

Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centru podpory uměleckých aktivit - Impulsu, Hradec Králové.