„Rád přijdu ještě jednou,“ slíbil Alexandr Gregar, první host Antré

HOSTEM PRVNÍHO ANTRÉ BYL ALEXANDR GREGAR. HEREC, REŽISÉR, PEDAGOG, LEKTOR, ZAKLADATEL MNOHA VÝZNAMNÝCH KULTURNÍCH AKCÍ. STÁL U ZRODU VOLNÉHO SDRUŽENÍ VÝCHODOČESKÝCH DIVADELNÍKŮ A BYL I DLOUHÁ LÉTA PŘEDSEDOU VSVD. NAPSAL A EDITOVAL MNOHO PUBLIKACÍ O DIVADLE, A JE TAKÉ DRŽITELEM CENY MINISTRA KULTURY ČESKÉ REPUBLIKY NEBO ZLATÉHO ODZNAKU J. K. TYLA.

Pilotní díl streamu Antré nemilosrdně zradil výpadek internetového připojení a výpadek jednoho z mikrofonů. Což během vysílaných 45 minut moderátorka Kateřina Fikejzová Prouzová a host Alexandr Gregar vůbec netušili. Jeli pěkně naostro bez jediného zaváhání. Na otázku, jestli Saša přijde ještě jednou (protože to bylo tak zajímavé!!!), odpověděl, že ano, protože on je zvyklý zkoušet. My máme teď celý týden na vyřešení všech komplikací a na zkoušení. Protože cvičení dělá mistra...

ALEXANDR GREGAR

Saša pochází z rodiny ochotníků. Jeho setkání s divadlem bylo naprosto nevyhnutelné. Začínal hrát v DS Hýbl v České Třebové. Tam si i později založil soubor Studio 02. Další kroky ho zavedly do orlicko-ústeckého souboru Vicena, se kterým nastudoval svou nejslavnější inscenaci Vévodkyně valdštejnských vojsk. (Jiráskův Hronov 1986, televizní záznam ČsT 1987, festivaly v Belgii 1988 a Litvě 1989).

Divadelní vzdělání získal u prof. Jana Císaře a prof. Františka Štěpánka v odborných kurzech a na Lidové konzervatoři východočeského kraje (1977-1979). Doktorandské studium (2006-2012) absolvoval na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze ve studijním oboru Scénická tvorba a teorie scénické tvorby. V letech 1999-2011 působil externě jako herec v Klicperově divadle v Hradci Králové. Spolupracuje s řadou dalších východočeských divadelních souborů: DS Jirásek Nový Bydžov, Divadlo Exil Pardubice, DS Zdobničan Vamberk, DS Jirásek Úpice, DS Vicena Ústí nad Orlicí.

Alexandr Gregar patří mezi zakladatele VSVD, byl jeho prvním předsedou v roce 1991 a pak v letech 2000-2016. Saša inicioval řadu kulturních akcí a festivalů (Evropské setkání dramatické výchovy v Kunvaldu, Super Comenius v Brandýse nad Orlicí, několik ročníků NP Dětská scéna v Ústí nad Orlicí, v Hradci Králové Open Air Program při Divadle evropských regionů, mezinárodní festival Jazz Goes to Town, Nábřeží sochařů, Město na kole ad.).

Saša přinesl s sebou do Antré také několik publikací, které napsal nebo editoval. Všechny se věnují divadlu.

Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centru podpory uměleckých aktivit - Impulsu, Hradec Králové.

foto: Jan Slavíček

autor: Kateřina Fikejzová Prouzová