Andrea Moličová: jednou jsem se vzbudila a chtěla dělat divadlo

Herečka, lektorka, improvizátorka, produkční, báječná baba a kamarádka. Tak uvedl Josef Jan Kopecký svého hosta, Andreu Moličovou. „Mám ráda kamarády. Baví mě komunita, společná blízkost. Mám s kým sdílet starosti a radosti života.“ Odpovídá Andrea na otázku, co má ráda.

záznam streamu: ZDE

Od Červené Karkulky k silným dramatům

„V Opatovicích jsem začala asi ve 13 letech. Jednou jsem se vzbudila a chtěla jsem dělat divadlo.“ Andrea Moličová nemá v rodině zázemí zarytých ochotníků, a tak si našla cestu sama. Dlouhých deset let hrála na piano, ale pak přišlo ono osudné ráno, kdy se rozhodla pro divadlo. Navštívila tedy první zkoušku. „Přišla jsem do obývacího pokoje. Bylo nás tam jak psů, protože šlo o dětský soubor, a plánovalo se pásmo více pohádek. Hned jsem dostala roli Červené Karkulky. První velké WOW!“ Soubor byl organizován jako dětská odnož SNOOP Opatovice.

Po pohádkových rolích přišla nabídka od zkušeného režiséra Aleše Dvořáka, který Andreu Moličovou obsadil do inscenace Kráska a zvíře. Následovaly Rodinné příběhy opět v režii Aleše Dvořáka. Touto tematicky náročnou inscenaci si podle Andrey Moličové připravil Aleš Dvořák půdu pro další hru – Měsíční běs autora Richarda Kalinoskiho. Příběh vypráví o mladé dívce z Arménie, která je prodána do Ameriky, aby se vdala. Láska k činohernímu divadlu se u Andrey Moličové prohlubuje.

Jak sama přiznává, přijímací zkoušky na činoherní herectví zkoušela několikrát. Profesní uplatnění si našla jiné, ale cestu k divadlu si prošlápla opět po svém.

Jako herečka pardubického Divadla Exil vzpomíná například na inscenaci Zakázané uvolnění autora Petra Kolečka. „Hrála jsem nevěstu, což bylo krásné. Vzpomínám, že po jednom představení jsme si udělali s mým tehdejším přítelem srandu: Vyfotili jsme se (já v těch svatebních šatech), a fotku jsme sdíleli bez jakéhokoliv komentáře. A všichni nám začali gratulovat ke sňatku.“

S odchodem na volnou nohu si dala Andrea od činoherního divadla pauzu, ale jak říká, už jí to schází. Není divu. A proto se můžeme těšit na další inscenace, na kterých Andrea Moličová začíná pomalu ale jistě pracovat. Odhaluje například, že nová inscenace se rýsuje v pracovním týmu Centra uměleckých aktivit Impulsu Hradec Králové, kde Andrea působí.

Otázky pro Andreu Moličovou – produkční i herečku

Amatér nebo ochotník? „Amatér! Protože to slovo obsahuje vášeň. Je to vášeň.“ Jezdit nebo nejezdit na postupové přehlídky? „Systém postupových přehlídek má pořád smysl. Lektorský sbor se většinou velice přívětivě snaží popsat, na čem se může dál pracovat. Soubory tak mají možnost inscenace posunout dál.“

Jak už víme, Andrea propadla amatérskému divadlu. A díky jejím hereckým výkonům a skvělým inscenacím si zahrála také na Jiráskově Hronově. O této vrcholné události amatérského divadla Andrea říká, že po práci strávené na inscenaci a systému přehlídek je to jakési zadostiučinění. Ale když zajede do Hronova zahrát s Paleťáky v doprovodném programu, je to zábava a radost.

Improvizace a Paleťáci – kamarádská komunita, která umí „dát čočku“

Co je to tak zvaná impro čočka? „To je sranda té naší improvizátorské komunity.“ Odpovídá host Josefa Jana Kopeckého, Andrea Moličová. Jde o to, že improvizátoři-kamarádi dostanou rychlou zpětnou vazbu bez servítek. Někdy ta krutá, ale v divadle potřebná pravda.

Oblíbená improvizační kategorie Andrey je Dopředu a dozadu. O co jde? „Dopředu a dozadu začíná ve dvou hráčích, a moderátor zastaví scénu, aby pokynul, jestli pojedeme scénu dopředu nebo dozadu. Probíhá to hodně pohybově, tak je to pro mě zábava.“ Naopak neoblíbená kategorie je pro Andreu Smrt v jedné minutě, kdy je účelem, jak název napovídá, aby improvizátoři motivovaně umřeli během jedné minuty.

Andrea Moličová působí v improvizační skupině Paleťáci od jejích počátků, a je také jejich hlavní trenérkou. Nadšení pro improvizaci vzešlo ze zkušenosti na workshopu improvizace s Janou Machalíkovou. A nadšení pro improvizaci byli i Andrey kamarádi, které jak víme, má Andrea ráda. „S kamarády jsme uspořádali první víkendový kurz improvizace v Čajovém klubu Paleta v Pardubicích.“

Antistresové, seberozvojové kurzy od Paleťáků na míru

Nabídka Paleťáků obsahuje dvě hlavní oblasti: 1. Vzdělávání: rozvoj komunikačních schopností,
na kterých se pracuje principy aplikované improvizace. „Improvizaci aplikujeme na situace z běžného života, na kterých se může každý trénovat ve svých komunikačních dovednostech.“ Popisuje Andrea postup práce v kostce. 2. Team building: „Buď ladíme spolupráci, nebo se klienti chtějí jen bavit, relaxovat. Můžeme také přivést představení, které je přímo o nich, o jejich prostředí ve firmě.“ Andrea také dodává, že jezdí hrát i na svatby jako zábavná show pro novomanžele.

Asi nejvíce známými formáty improvizace jsou Improshow a Zápas. Jak vysvětluje Andrea Moličová, Improshow je volná forma, u které si ale improvizátoři stále hlídají smysluplnost situací a jejich logické vypointování. Zápas je nejvíc strukturovaný formát improvizace. Nad dvěma týmy dozoruje rozhodčí, který dbá na dodržování jasně stanovených pravidel.

Profesní role Andrey Moličové je produkce. Co letošní festival REGIONY?

Festival bude! Ovšem všichni budou muset být trpěliví. „Musíme dodržovat opatření, bez kterých
by to vůbec nešlo,“ vysvětluje Andrea. Divadelňák zná spousta lidí tak, že se lidé potkávají
a vysedávají venku dlouho do noci. I na toto je organizační tým festivalu připraven. Program bude končit nejpozději o půlnoci a prostor akcí bude vymezen. Mělo by se tak předejít přílišné kumulaci lidí v nočních hodinách.

„Na festival se těším se na cokoliv, na co se dostanu.“ Dodává Andrea Moličová, host Josefa Jana Kopeckého.

Poslechněte si záznam celého Antré:

záznam streamu: ZDE

Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centru podpory uměleckých aktivit - Impulsu, Hradec Králové.

Záštitu nad streamem Antré mají: hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

foto: Tomáš Zeman

autor: Lucie Kotěrová