Divadelní štace Slovensko – Rumunsko. Návod, jak na to

Chcete se vydat do Banátu? A váháte, jaký dopravní prostředek zvolit, co si zabalit, a co vidět po cestě? Odpoví vám výprava východočeských divadelníků, kteří se letos v létě vydali na festival do Banátu. Zájezd s inscenací Audience ve složení Aleš Dvořák, Honza Fikejz, Josef Jan Kopecký a Kateřina Fikejzová Prouzová.

záznam streamu: ZDE

Festival Banát je kulturně hudební festival u krajanů v Rumunsku. Jedná se především o hudební festival, ale je tam i divadelní produkce.

Cesta přes Slovenská města Svit a Levoča

První zastávky pro českou divadelní výpravu byly ve Slovenských městech, kde nejenže proběhla divadelní představení Audience Václava Havla, ale také zde nasávali místní kulturu všemi smysly.

Město Svit je krásné město kousek od Popradu. Typické pro Svit jsou cihlové domečky. Nejen ty ale zaujali naší výpravu. Josef Jan Kopecký poukazuje na fakt, že Slováci jsou dál v řešení chemických záchodů. Naše známé „TOITOIky“ vyřešili obytným vozem, ve kterém je sociální zázemí, a vývod odpadů vede rovnou do kanálu. Také inspirativní.

Dalším místem návštěvy na Slovensku bylo město Levoča. V Levoči stojí za návštěvu kulturní centrum města. Historické centrum je zapsané do světového kulturního dědictví UNESCO. Za návštěvu stojí Kostel sv. Jakuba, kde můžete vidět 11 gotických a renesančních křídlových oltářů a také nejvyšší oltář na světě, jehož autorem je mistr Pavel z Levoče.

Praktické doporučení výpravy 1: Při hledání campů na Slovensku dejte na osobní doporučení.

Rumunsko potvrzuje některá očekávání, ale také mile překvapuje

Město v Rumunsku, které rozhodně stojí za vidění je Alba Julia, kdysi hlavní město. Toto město bylo stavěno za Marie Terezie ve stejném půdorysu jako opevnění v Josefově a Terezíně. Město je pár let po rekonstrukci, takže je velice oživené nejen svým vzhledem, ale i děním v něm.

Transalpina stojí za to

Pokud se nevydáte do Banátu vlakem, ale pojedete vozem na vlastní pěst, rozhodně se vyplatí, vyrazit na 139 kilometrů dlouhou silnici, která vede přes vrcholky Karpat. Silnice DN 67C spojuje města Novaci a Sebeş a překonává přitom majestátní Jižní Karpaty. V průsmyku Urdele dosáhnete nadmořské výšky 2145 metrů n. mořem. Vybudovali ji už staří Římané, pravděpodobně jako první cestu přes Karpaty. Ovšem pozor! Na této silnici je omezená rychlost, v noci se smí jezdit jenom jedním směrem, a sjízdná je pouze v létě. Dále počítejte s dobytkem přecházejícím přes silnici, a nepočítejte s občerstvovacími stanicemi.

Banát – místo, kde chtějí žít

Eibenthal je jednou z šesti českých vesnic v rumunském Banátu. Z původního českého osídlení se do dnešní doby v rumunském Banátu zachovalo šest vesnic, kde žijí krajané, kteří se sem přistěhovali po roce 1823. Každá vesnice je něčím jiná, nádherně svá. Založili ji kolonisté z různých oblastí, kteří si s sebou z domova přivezli zvyky, kroje i nářečí. Překvapí vás, jaká je tam krásná čeština, ale když se zeptáte, tak vesnice vlastně vymírají. Festival vznikl, aby byla zachovaná místní komunita.

Festival Banát

Festival je velikou regionální událostí. Akce má velkou odezvu místních úřadů. V letošním roce byly přítomny delegace, představitelé regionů, zástupci ministerstva a zástupci srbského Banátu.

Festival funguje tak, že vlak z Prahy je vypravený na festival do Banátu. Je ovšem nutné počítat s omezenou kapacitou, která je asi 1500 účinkujících a diváků. Festival není pro místní, ale pro Čechy, kteří přijedou. Místní mají ale před domy svoje stánky s vlastním jídlem a pitím. Tím, že tam utratíte peníze, tak podpoříte místní komunitu. Pro podporu tohoto místa, a komunity v něm, je pořádán i festival. Většina vystupujících hraje bez nároku na honorář.

Na festivalu je několik hracích míst. Středobod celého dění je u medvěda, ale hraje se ve spoustě domů. Dvě hlavní scény se staví s profesionálním zvukem a světlem. Pokud byste však chtěli zajet s divadelním představením, domluvte si hraní v kulturním domě. Venku by bylo na představení dost rušno.

Máte-li o zájezd na Festival Banát zájem, stačí vyplnit formulář, který naleznete na www.festivalbanat.cz. Dramaturgové festivalu pak zváží, jestli se jim hodíte do programu, a pokud ano, určitě vás rádi pozvou.

Praktické doporučení výpravy 2: Našetřete si peníze, které zde utratíte.

Praktické doporučení výpravy 3: Pokud budete zvažovat zpáteční cestu přes maďarskou dálnici, zvažte to ještě jednou. Čekání na hraničním přechodu Rumunska a Maďarska bylo dlouhé.

Poslechněte si záznam celého Antré:

záznam streamu: ZDE

Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centrum uměleckých aktivit.

Záštitu nad streamem Antré mají: hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

foto: Tomáš Zeman

autor: Lucie Kotěrová