Ivana Šrámková: v Žamberku postavili divadlo ochotníci

Herečka a režisérka divadelního souboru Diviš Žamberk, který se může pyšnit nejen dlouholetou tradicí, ale také vlastním divadlem. V Žamberku se nebojí dramaturgie. Naopak, tvoří si dramaturgické plány, čtou a zkouší hry, které je zkrátka baví.

záznam streamu: ZDE

Ivana Šrámková se k divadlu dostala díky svému tatínkovi, který byl ochotnickým hercem. Divadlo jí lákalo a při její první návštěvě jí ještě ke všemu okouzlilo svou nezaměnitelnou atmosférou. Od její prvotní zkušenosti s divadlem uplynuly čtyři roky, než dostala první roli. Asi další tři roky trvalo, než dostala roli, kde byl i nějaký text. Ale od první chvíle jí to bavilo. A baví jí to dodnes.

Spolek ochotníků, který si postavil vlastní divadlo

DS Diviš Žamberk zkouší přímo v divadle, dvakrát týdně. „Nájem neplatíme, protože v historii divadla je, že ochotníci si divadlo postavili,“ říká Ivana Šrámková. „Půjčili si na něj a postavili ho. Spolek to dlouho splácel, ale divadlo je historicky vzato souboru, a město to respektuje.“ Soubor v Žamberku je sdružením už 28 let, ale jeho historie sahá až do konce 19. století. Díky vlastnímu divadlu mají žamberečtí divadelníci zázemí, ale důležitá je i svoboda pro vlastní tvorbu, a tu mají také. „Nikdo nezasahuje do výběru her. Jsme úplně v pohodě,“ směje se Ivana Šrámková. „Já jsem jako předseda spolku ve vedení. Už předtím jsem byla dramaturgem a teď to pokračuje. Takže schůzi vede můj zástupce, a já předstoupím s tou dramaturgií, kterou musí výbor schválit.“

Účast na přehlídkách je vzdělávání

Soubor ze Žamberku můžete pravidelně vidět na přehlídkách. A podle Ivany Šrámkové se tam stále rádi vracejí. „Já vždycky říkám, že se tam hodně naučíme. Bereme si z toho ty zkušenosti. Každý si řekne sám, jestli si z toho něco vezme, nebo ne. Ale rádi jezdíme na „soutěže“.“ Z krajských postupových přehlídek se DS Diviš dostal na národní kola přehlídek už vícekrát. Také pod režií Ivany Šrámkové. Ale o jednom místě ještě sní, jako o další metě. „Hronov to už je pro nás vysoká meta. Určitě bychom to brali jako poctu. Já myslím, že je to přání každého ochotnického spolku,“ říká Ivana Šrámková.

Herecká konzervatoř je plná nových zkušeností

Ivana Šrámková je jednou ze studentek Herecké konzervatoře, kterou pořádá Centrum uměleckých aktivit v Hradci Králové pod vedením profesionálních divadelníků. Hereckou část konzervatoře vede Lukáš Rieger a Ivana Šrámková je se vzděláváním velmi spokojena. „Jak se říká, na stará kolena se vzdělávám,“ a stále se usmívá, Ivana Šrámková. „Mně se to hrozně líbí a hrozně mě mrzí, že za chvilku bude konec. Lektoři jsou úžasní a předávají zkušenosti dobře. Myslím, že tu hereckou využiju i při režijní práci.“ V současné době je Herecká i Režijní konzervatoř propojená, a studenti pracují společně na plánovaných výstupech. Ivana přiznává, že texty už jsou rozdané, ale ještě to moc nečetla. Nicméně výsledek určitě bude stát za to.

Tituly milých vzpomínek

Za dobu kdy se Ivana Šrámková věnuje divadlu, by mohla jmenovat mnoho a mnoho titulů, ve kterých si zahrála, anebo které sama režírovala. Do Antré však přivezla několik fotografií, při kterých vzpomíná na inscenace souboru, které jí uvízly v srdci. „Nejvíc se mi líbila role v inscenaci, Jak je důležité míti Filipa v režii Lenky Semrádové. Byl to složitý text,“ vzpomíná Ivana Šrámková. „Překlad byl těžký, slova jsme si nemohli ani zapamatovat. Ale když už jsme to pokořili, tak jsme si to užívali. Byli jsme s tím také na přehlídce Zlomvaz.“ A dále Ivana Šrámková krátce vzpomíná na další hry: „Oženit se je riziko, to je trochu morbidní hra. Měli jsme dokonce i rakev na jevišti. To byla taky zajímavá hra.“ Úspěšnou a stále aktivní inscenací jsou Jedlíci čokolády. „Já jsem hledala českou komedii. V DILLIA jich na mě vyskočilo víc, ale tahle mi připadala nejlepší pro herce, které máme. Ta mě oslovila,“ říká režisérka Ivana Šrámková, která říká, že v Žamberku při výběru textů hodně dbají na typologii herců. Oskar a Růžová paní byla inscenace v režii Martina Mimry, Enigmatické variace v režii Michala Bělohrada. Oba kusy pro dva herce, od kterých se Ivana Šrámková nemohla odtrhnout, jak říká. Ženitba, v režii Ivany Šrámkové, kterou si vytáhla ze souborové půjčovny divadelních her. „Máme ve spolku založené divadelní hry-knížky, a tam máme seznam. A já jsem si řekla, že se podívám do naší půjčovny. Vytáhla jsem si Ženitbu, on to byl úplně jiný překlad než Suchařípa, a on byl tak zajímavý, že jsme si řekli, že to uděláme. Všichni si to přečetli, byli pro, a dali jsme se do toho. Ta mluva nám dala zabrat, ale bavili jsme se u toho.“ Inscenováno v roce 2015. Další z titulů ještě padly Bosé nohy v parku, nebo Příběhy z dekameronu, které byly inscenovány jako plenérová inscenace určena pro zámecké parky a nádvoří.

Ocenění něco znamená

S účastí na přehlídkách přibylo na kontě DS Diviš několik čestných uznání a ocenění. Několikrát i pro Ivanu Šrámkovou, kterou divadelní ocenění samozřejmě těší. Stejně jako pochvala diváků, ať domácích či přespolních. „Ocenění beru tak, že jsem něco udělala dobře. Že tam žádná chyba nebyla. Beru to takovou intuicí. I to co vidím jako inspiraci v profesionálních divadlech, z toho taky čerpám. Přeci jenom o tom přemýšlím, a kdyby nám řekli, že jsme hrozní, tak to by mě asi hodně bolelo. Že bychom spadli do nějaké kategorie, že se jim to vůbec nelíbilo.“

Budoucnost patří zítřkům a dalším divadelníkům

Ivana Šrámková nečeká žádnou roli, kterou by měla vysněnou. „Vždycky jsme se snažili, vybrat divadla, která se nám líbí, a tak jsme si to vždycky užili,“ říká Ivana. „Určitě se taky sem tam stane, že někdo něco musí hrát. Ale snažíme se, aby každý hrál tu roli rád.“ Popisuje postoj k divadlu v Žamberku Ivana Šrámková, která se také snaží, vychovat si nástupce. A potom si třeba opět bude užívat hraní, a režii přenechá někomu jinému. V Žamberku existuje divadelní kroužek i Literárně-dramatický obor na místní ZUŠ, takže mladá krev jistě nastoupí.

Poslechněte si záznam celého Antré:

záznam streamu: ZDE

Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centrum uměleckých aktivit.

Záštitu nad streamem Antré mají: hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

foto: Tomáš Zeman

autor: Lucie Kotěrová