Iveta Zavadilová: jsme ochotníci, ochotně hrajeme pro radost

Čertice, štěkna, bordel mamá, rázná ženská. Tak se nejčastěji představuje při divadelních rolích. Jinak ale usměvavá a sympatická dáma, která ochotně žije divadlem. Předsedkyně Divadelního souboru Erben Miletín, Iveta Zavadilová. Host Josefa Jana Kopeckého.

záznam streamu: ZDE

Malebné, podkrkonošské městečko Miletín leží nedaleko Lázní Bělohrad a nad pohádkovými Miletínskými lesy se krásní kopec Zvičina. Známé je jako rodiště Karla Jaromíra Erbena, jako místo, kde se vaří dobré pivo a pečou jedinečné Miletínské modlitbičky, a také je známo svou bohatou tradicí ochotnického divadla.

Divadelní soubor Erben má za sebou oslavy 190 let od založení

K letošnímu roku soubor slaví 194. narozeniny – úctyhodné číslo. Během své existence soubor samozřejmě zažil roky, kdy byla činnost z různých důvodů přerušena. V Miletíně se ale vždy našli ti, kteří jsou ochotni dělat divadlo. První písemně doložená zmínka o divadlu v Miletíně je z roku 1827. „První záznamy jsou z toho, jak sousedi začali hrát divadlo pro sebe. Asi tři roky poté se už opravdu založil divadelní soubor, který měl přichystané své stanovy a podobné záležitosti. Už to byl spolek,“ říká Iveta Zavadilová.

Jeden z osudových zásahů zažil soubor Erben v roce 1846 během velkého požáru, při kterém shořelo téměř celé město. Tehdy byla činnost ochotníků přerušena, ovšem ochotníci byli dál aktivní při budování Obecního domu (tehdy domu „U Dreyschoků“), kde je divadelní sál. Díky sbírce, kterou pomáhali organizovat, přispěli k přístavbě v Obecním domě, a ochotníci tak měli k divadlu i zázemí. Po dlouhé pauze hráli ochotníci znovu v roce 1860, a do roku 1866 odehráli 39 her. Iveta Zavadilová, si tuto skutečnost vysvětluje takto: „Já si představuju, jak tenkrát hráli dovadlo. Něco si našli, řekli si: ty budeš hrát tohle, ty tohle, a největší herec byla nápověda. (smích)Oni zahráli 16 her za rok, to je nemožné.“

Tak vysoké číslo nazkoušených her během jediného roku dokazuje to, že v Miletíně je tradice sousedského divadla silná. I Iveta Zavadilová říká, že polovina současných členů souboru jsou opravdu ti nadšení sousedi, kteří se spíš přijdou někdy podívat. Členů má DS Erben kolem padesáti. Aktivních je asi polovina, ale součástí souboru jsou také děti, které jsou do inscenací zapojovány.

V současné době má soubor na repertoáru inscenace Zátiší s loutnou, Staré pověsti české na motivy Aloise Jiráska, a také inscenaci dětského kolektivu Z pohádky do pohádky. Po dlouhé pauze ale čeká všechny inscenace poctivé oprašování.

Zmínit můžeme také soubor Pivovarská zahrádka při DS Erben, který vznikl roku 2011. Tento soubor vzešel z potřeby některých členů DS Erben, kteří měli touhu zkusit jiné dramaturgické zaměření. V tomto složení vznikly zatím tři autorské hry: Vázání Kytice, Husička a Elita.

DS Erben je velice poctivý nejen ve své práci divadelní. Soubor pravidelně vydává své výroční zprávy, ale také má ve svém archivu perfektně zpracované almanachy, které jsou unikátním materiálem věnovaným ochotníkům v Miletíně. Mimo informace o dění v souboru jsou zde doloženy také například programy festivalů, plakáty atd. A aby těch unikátností nebylo málo, miletínští ochotníci se můžou pyšnit prvním a snad jediným Muzeem českého amatérského divadla.

V roce 2006 byl na zámku v Miletíně otevřen unikát – Muzeum českého amatérského divadla

Majitel barokního zámku, pan Ondřej Stýblo, byl svolný k tomu, aby DS Erben v letech 2002-2006 vytvářel expozici, která je v několika oddílech věnovaná českým ochotníkům. Realizátorem byl pan Milan Lánský, a u vzniku stáli také například Jiří Valenta, František Černý, Jan Císař, nebo Alexandr Gregar.

V muzeu máte možnost vidět unikátní sbírku malovaných opon, makety postav z vybraných inscenací, můžete vstoupit na jeviště a zkusíte si i základní divadelní technické zařízení. Jednotlivé sály muzea na zámku se nazývají: Kouzelný svět divadla, Základní prameny lidového divadelnictví, Divadlo národního obrození, Rozmach ochotnického divadla na přelomu 19. a 20. století a Od divadel svítících do tmy k amatérskému divadlu dneška. Rozhodně je co navštívit!

Poklady miletínských ochotníků jsou jejich přehlídky

Se souborem Erben a s Miletínem jsou divadelní přehlídky neodmyslitelně spjaty. Tou podzimní přehlídkou je Erbenův divadelní Miletín, který se poprvé konal v roce 1967. „Přehlídka se pořádá pro nás. Je to pro nás a pro naše město,“ představuje s láskyplným výrazem Iveta Zavadilová. Přehlídka je věnována hlavně souborům a miletínským divákům. Proto je program sestavován většinou z lehčích žánrů. „Diváci v Miletíně se chtějí spíše bavit. Přichází na lehčí věci, u kterých se odreagují a pobaví,“ přibližuje Iveta Zavadilová svůj dojem z domácího diváctva.

V roce 2003 se v Miletíně uskutečnila první postupová přehlídka východočeských amatérských souborů pod názvem Divadelní miletínské jaro. V současné době je přehlídka, Miletínské divadelní jaro, věnována venkovským souborům činoherního divadla. Koná se s postupem na národní přehlídku Krakonošův divadelní podzim ve Vysoké nad Jizerou.

Josef Jan Kopecký se s Ivetou Zavadilovou také dotkli toho, jak se ráz divadelních přehlídek časem proměňuje: „Atmosféry přehlídek jsou vždycky příjemné, ale už to není ono. Dřív to bylo útulnější, milejší. Vzpomínám na ty přehlídky, kdy se vysedávalo do čtyř do rána u kytary. Teď už je to uspěchanější. Soubory na přehlídkách nezůstávají. Odehrají, poslechnou si porotu, dají si jídlo a jedou pryč. Je to škoda,“ říká dlouholetá ochotnice Iveta Zavadilová, trochu s povzdychem.

Když si ale Iveta Zavadilová zavzpomínala na role, které hrála, nálada se jí hned zlepší: „Ráda hraju takové ty štěkny, čertice, bordel mamá. Princezny už mě asi nečekají,“ dodává se smíchem.

A Josef Jan Kopecký se nezapomněl zeptat: „Ochotník nebo amatér?“ A co na to Iveta? „Obojí je hezké. Jsme ochotníci, a i my se jdeme bavit. Jdeme ochotně hrát pro radost.“

Podívejte se na záznam celého Antré:

záznam streamu: ZDE

Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centru podpory uměleckých aktivit - Impulsu, Hradec Králové.

Záštitu nad streamem Antré mají: hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

foto: Tomáš Zeman

autor: Lucie Kotěrová