Jana Langr o FEMADU. Festival ironického humoru pro odmítnuté

Festival mladého amatérského divadla slaví padesátiny. K narozeninám si nadělil spoustu dárků. Rozbalovat je budou divadelníci od 16. do 19. září 2021 v Divadel Na Kovárně. Nebojte se novinek. Jsou postavené na osvědčených tradicích a pověstném poděbradském ironickém humoru. Nová ředitelka Jana Langr si o FEMADU v Antré povídala s Kateřinou Fikejzovou Prouzovou.

záznam streamu: ZDE

Salón odmítnutých

Každý rok se v polovině září v areálu poděbradského zámku koná FEMAD. Festival s podtitulem Salón odmítnutých nabízí druhou šanci inscenacím, které skončily ve svém postupu před branami Jiráskova Hronova. „Je to příležitost si zase někde zahrát, slyšet odborné názory jak profesionálních, tak amatérských divadelníků. Dostat feedback na své představení a vyzkoušet jiné prostředí, než je na tradičních postupových přehlídkách,“ říká Jana Langr.

FEMAD tak, jak ho známe dnes, funguje od roku 2007. Akce stojí mimo systém postupových přehlídek. Konat se může jedině díky štědré podpoře města Poděbrady.

Festival má dnes svou vlastní komunitu seminaristů. Kdo se chytnul do sítí femadové atmosféry, vrací se každý rok, i když zrovna neúčinkuje v soutěžním představení. Pro divadelníky z celé republiky je zářijové setkání v Poděbradech jedinou příležitostí se navzájem vidět a popovídat si o divadle i životě. „Je to silná divadelní skupina, která je nám věrná už patnáct let,“ uvádí Jana Langr.

Vlídné Besedy v kruhu

Jak to na FEMADU chodí? Účastníci se po shlédnutí představení rozprchnou do svých seminářů vedenými profesionály, kde si sdělí horké dojmy z diváckého zážitku. Až poté se sejdou na tzv. Besedě v kruhu. Ta je moderovaná a spravedlivě věnuje stejně dlouhý čas všem složkám inscenace (dramaturgii, režii, herectví, scénografii atd.). FEMAD je výjimečný tím, že atmosféra je při diskusích velmi vstřícná a přátelská. Slovo nemají jen odborníci, ale také divadelníci z pléna a nebojí živě rozmlouvat o viděném. „Beseda v kruhu je to proto, aby to nebylo takovéto to tradiční porotcování, kdy lektorský sbor sedí za stolem a vzniká bariéra. Právě ta vytváří strach se svobodně vyjádřit,“ vysvětluje Jana Langr.

Navíc je tu moderátor, poučený divadelník, vtipný glosátor a hlídač času i emocí. Od roku 2007 jím byl Ladislav (Lála) Langr, letos jeho časomíru přebírá dosavadní ředitel festivalu Jakub Charvát. „Jakub je pro mě důležitá postava celého festivalu. Jeho speciální aura posouvá ducha festivalu ještě někam dál. Uvidíme, kam jeho moderace Besedu v kruhu posune,“ usmívá se Jana Langr.

SMRTELNĚ IRONICKÝ FESTIVAL

Podtitul FEMADU „Salón odmítnutých“ napovídá, že na rozdíl od některých přehlídek se tu divadlo nebere smrtelně vážně. Naopak. Poděbradská přehlídka je spíš smrtelně ironická. Pořadatelé si umí ze sebe udělat legraci a tuhle poťouchlou náladu přenáší s úspěchem na všechny zúčastněné. DS Jiří má humor pod kůží. Jednou z výrazných osobností je vedle Jakuba Charváta také moderátor Martin Kočí. „Martin je stavební kámen celého festivalu, stejně jako celý Divadelní spolek Jiří. Všichni to děláme hlavně proto, že to máme rádi,“ dodává Jana Langr.

Soubor připravuje před každé představení svérázné scénky na úvod, stojí za barem do svítání, technika je připravena vyřešit jakýkoliv požadavek. Pokud se objeví nějaký nedostatek, všichni ho tomuto týmu od srdce odpustí. Možná to dělá zářijové slunce, okouzlující areál zámku, který se stává na čtyři dny divadelní oázou, nebo snad víno, které si můžete vypít na trávě mezi roztočenými srdci.

S padesátkou na krku v novém

Dosavadní ředitel FEMADU Jakub Charvát oslovil Janu Langr, aby po něm přebrala jeho povinnosti, více než před rokem. Jana si tak mohla loňský festival pořádně prohlédnout už očima budoucí ředitelky. „Díky tomu jsem měla spoustu času nad festivalem přemýšlet. Od začátku jsem věděla, co bych chtěla změnit. Navíc mi všichni vyšli moc vstříc a nesetkala jsem se téměř s žádnou špatnou reakcí,“ vysvětluje nová šéfová.

Letošní program se sestavoval vcelku hladce. Jana oslovila osm souborů, které se nedostaly na Jiráskův Hronov a osm z nich řeklo ano. Na poslední chvíli se o změnu programu postaral covid-19. Vyřadil úvodní titul. Nechme se překvapit, kdo tedy 16. 9. festival zahájí.

Co dalšího nikde jinde nenajdete? Způsob, jakým se rozhoduje o vítězích. Každá inscenace má svého delegáta, jehož povinností je vidět všechna představení. Delegáti pak udělují body za umělecký výkon veřejně, přímo na jevišti. Své ceny bude rozdávat i divácký klub a jednotlivé semináře.

NOVINKY POSTAVENÉ NA TRADICÍCH

Semináře nebudou letos obecné. Každý má své téma. „Lektorům jsme dali volnou ruku, jak se bude seminář profilovat, co bude jeho obsahem,“ říká Jana Langr. Rudolf Felzmann cílí na dramaturgii, Jiří Hromada na herectví, Václav Špirit si vybral téma herec a dramatická situace, režisérský seminář povede Petr Kracik a Ivo Kristián Kubák připravil rozborový seminář s přesahem do teoretického díla Jana Císaře.

Těšit se také můžete na nový vizuál festivalu. Dosud FEMAD „hrál všemi barvami“, teď bude po ročnících barvy střídat. Letos se začíná červenou. „Autorkou nového loga, které ctí logo původní, je členka DS Jiří Jolana Daňková, profesionální výtvarnice. FEMAD začal také používat nový font a značku na sociálních sítích,“ ukazuje prezentaci Jana Langr.

Nová znělka festivalu rovněž ctí tradice a vychází z té původní. „O nové aranže se postaral další člen poděbradského souboru Pavel Husa, který je profesionálním muzikantem. Momentálně třeba skládá pro brněnskou Redutu,“ představuje další změnu ředitelka festivalu.

Významnou novinkou je nové zpracování ocenění pro divadelníky. Jejich autorem je František Jungvirt, mladý talentovaný student z UMPRUM, sklářský výtvarník, designér a malíř skla. Podoba ceny bude odhalena až ve čtvrtek 16. září na vernisáži v 17:00 v Galerii Ludvíka Kuby. „Jsme třetím festivalem, pro který navrhuje ceny. My jsme vybírali ze dvou návrhů. Jde o propojení herce a světla za oponou. Je to tvar, který spojuje tuto myšlenku v krásném barevném rozhraní. Podle mě je to navíc cena, která do budoucna podle mě bude časem získávat na své hodnotě. Za pár let to bude dílo, které jen tak někdo nebude mít,“ motivuje Jana Langr divadelníky na FEMADU k co nejlepším výkonům.

Poprvé se na poděbradské přehlídce objeví Divácký klub. Jeho členy budou potenciální mladí divadelníci z Poděbrad a okolí. Čekají je diskuse o představeních pod vedením Ladislava Langra. „Bude jejich mentorem, pomůže jim formulovat jejich myšlenky, naučí je chápat divadlo jako takové,“ vysvětluje Jana Langr.

PROGRAM FEMADU 2021: ZDE

Proč byl loňský FEMAD tak neuvěřitelně negativní? A proč se změnil na Salón vítězů? Co je hlavní motivací vzniku Diváckého klubu? Jaká bude letos FEMAD doprovázet výstava? Jak oslaví Divadelní spolek Jiří své 160 výročí od svého založení? A co Jana a divadlo? Chystá se něco režírovat nebo tato žena s úžasným hlasem propadla absolutně hudbě? To všechno se dozvíte v záznamu pořadu Antré.

záznam streamu: ZDE

FAKTA O FEMADU

  • 1972 Festival mladých ochotnických souborů, prezentace inscenací, které nevyhovovaly poltickému režimu a neměly šanci se dostat na Jiráskův Hronov.
  • 1978 název FEMAD (festival mladého amatérského divadla), z původního festivalu “odmítnutých inscenací“ se stal výběrovým festivalem zajímavých inspirativních inscenací, rozmanitých div. poetik a stylů.
  • 1987 festival přenesen do Libice nad Cidlinou, pod vedení Milana Strotzera se postupně začal vnovat divadlu pro děti
  • 2001 zpět v Poděbradech jako součást celostátní přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla FEMAD Poděbrady / Divadelní Třebíč
  • 2007 – Festival mladého amatérského divadla Poděbrady – salón odmítnutých (inscenace, které nepostoupily na národní či celostátní přehlídky)

„S koncepcí přišel adoptivní otec festivalu Ladislav Langr. Po komunikaci se zakladatelem přehlídky panem Pavlíčkem se rozhodl, že FEMAD půjde právě tímto směrem. Ze začátku z toho nebyla většina členů souboru nadšená. Přece jenom pořádat festival takového rozměru je dost práce. Navíc v amatérském světě ještě k tomu zadarmo. Ale nakonec ten festival přirostl všem tak neskutečně k srdci, že nebylo cesty zpět a rozhodli jsme se to za každou cenu udržet,“ vyznává se z lásky k FEMADU Jana Langr.

Tak zlomte vaz!!! A tfuj tfuj tfuj.

Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centru podpory uměleckých aktivit - Impulsu, Hradec Králové.

Záštitu nad streamem Antré mají: hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

foto: Tomáš Zeman

autor: Kateřina Fikejzová Prouzová