Kateřina Kulhánková: v divadle se můžu odreagovat od reality

Jedna z řady mladšího osazenstva souboru NOS z Nechanic. Herečka, která studuje literaturu a historii, a možná se vrhne i do režie.

záznam streamu: ZDE

Nechanický Ochotnický Spolek – NOS

Kateřina Kulhánková přijela z Nechanic, kde je od roku 2015 členkou místního divadelního souboru. DS NOS vznik v roce 2012, kdy jeho zakladatelé navázali po 48 leté odmlce na původní divadelní soubor Kolár. Svým novým názvem se však jasně odstřihli od staré éry souboru, a začali novodobou historii nechanického divadla. Své zázemí má NOS v kulturním domě, kde se vždy koná předpremiéra a premiéra, a potom soubor jezdí štace po okolí. Nejvěrnější diváci jsou samozřejmě kde jinde, než v Nechanicích.

„My si vždycky před začátkem sezóny řekneme, kdo chce hrát, a podle počtu pak vybíráme hry,“ říká o výběru her Kateřina Kulhánková. „Vybíráme to tak nějak všichni, hlavně režisérka a režisérka, ale podílíme se na tom všichni. Sháníme a sledujeme, čteme.“ Soubor se schází jednou týdně. Před premiérou zkouší dvakrát týdně, když je potřeba zkouší se i vícekrát. Inscenace se připravují vždy od září a v březnu bývá premiéra.

Doba covidu byla pro NOS rušným obdobím

NOS jezdí pravidelně na postupovou přehlídku do Miletína. Díky covidu však soubor s přehlídkami na nějakou dobu pauzíroval. „Bylo to rušné období,“ vzpomíná na nelehkou dobu pro divadlo Kateřina Kulhánková. „Jeden víkend jsme dopremiérovali Strašidlo Cantervillské, a druhý týden se všechno zavřelo. Během online doby jsme se snažili třeba komunikovat na dálku, ale nebylo to ono. A když už se mohlo hrát, tak jsme před sebou měli tu novou inscenaci, ale někteří z toho byli otrávení. Na jednu stranu jsme se toho nechtěli vzdát, protože jsme teprve dopremiérovali. Chtěli pokračovat, ale nikoho to moc nebavilo. Covid s námi zamával, i po zdravotní stránce. Chvilku to vypadalo, že se rozpadneme. Všichni nevydrželi, ale většinou ze studijních důvodů, někteří si chtěli dát pauzu. Máme někoho nového, promíchalo se to a už jsme zase v pevnější sestavě.“ Takže se letos už snad můžeme těšit na NOS v Miletíně. Jejich novou hrou je detektivní komedie Krysí dům. „Musím říct, že Miletín je vždycky výzva. Pokaždé si tam ale rádi zahrajeme, vždycky tam přespíme a užijeme si výlet,“ dodává k přehlídce herečka soubor NOS z Nechanic, Kateřina Kulhánková.

Nová inscenace souboru NOS

„Řekla bych, že je to příjemná, vtipná, detektivní komedie,“ představuje titul před premiérou Kateřina Kulhánková. „Myslím, že to dá divákům zabrat, kdo je vůbec vrahem, a stojí to na pěti hlavních herečkách, které se pasovaly do manželek, a po smrti manžela se musí dohodnout, jaká z dam získá dědictví. Je to postavené na dialozích. Řekla bych, že má i celkem překvapivý zvrat. Ta hra je také dost akční, a musíme se učit koordinovat pohyb, takže některé scény jsme zkoušeli opravdu několikrát. Připadala jsem si jak na baletu, protože pohyby musí být opravdu přesné.“

DS NOS se věnuje hlavně divácky oblíbeným komediálním žánrům. Drama dosud nezkoušeli, ale Kateřina Kulhánková říká, že by si nějaký vážnější kus klidně zkusila. „Jedeme jenom v těch komediích, hrajeme hodně duchařské komedie a žádné drama jsme ještě nehráli. Ale ráda bych si to zahrála.“

Princezna i hasička z Opatovic

Ve 12 letech Kateřina Kulhánková měla různé sny a představy o svém budoucím životě. Jako mnoho jiných dívek, toužila být princeznou, ale i hasičem. O divadle ale začala snít o něco později. S kamarády ráda točila amatérské filmy, a to byla doba, kdy ji začalo bavit a zajímat herectví. „Možná jsem se o divadle dozvěděla, když mi bylo nějakých 15 let. S kamarády jsme točili amatérské filmy a tam jsem si uvědomila, že by mě to bavilo. A začala jsem shánět, kde bych mohla hrát. Tehdy jsem zjistila, že existují amatérské soubory, a našla jsem divadlo v Nechanicích. Napsala jsem tam zprávu a paní režisérka mě pozvala, ať se jdu podívat. A já jsem přišla, oslovilo mě to a zůstala jsem tam,“ popisuje své začátky Kateřina Kulhánková, která pochází z Opatovic nad Labem, divadlu je ale věrná v Nechanicích.

Rolí má za sebou Kateřina asi šest. „Já jsem paradoxně přišla do hry, kdy tam pro mě byla role postarší ředitelky. Byl to docela problém zahrát, ale dostala jsem brýle, vycpali mě a docela to nakonec šlo. Ale hrozně mě baví role dětí. Teď jsem třeba hrála čtrnáctiletou slečnu a strašně mě to bavilo. Člověk se může vyblbnout, a zjistila jsem, že často hraju hloupé hezké naivky. To jsou pořád moje role. Princeznu jsem si nezahrála. Pohádky jsme moc neinscenovali, ale princeznu bych si zahrála,“ říká Kateřina Kulhánková.

Divadlo mě dost vychovávalo

Kateřina se tedy od svých 15 let věnuje divadlu v jednom souboru. Získala tak druhou rodinu, a jak říká, divadlo ji také dost vychovávalo. „Tím že se tam střetávají různé generace, tak jsem si udělala spoustu nových přátel, kteří mě něco naučili. A divadlo je prostor, kde se můžu odreagovat od reality, stejně jako u knížek. To asi nejvíc miluju, a to mi dalo nejvíc do života.“ Kateřina díky vztahu k divadlu navštěvuje plno divadel, amatérských i profesionálních. Nasává tak atmosféru a příběhy s divadelních prken, možná aby jednou ona sama mohla být nejen herečkou, ale i tvůrcem. „Já jsem o režii docela uvažovala, protože ještě studuji, a se svými spolužáky jsme si říkali, že na univerzitě divadlo docela chybí. Napadlo nás, že bychom si založili soubor, a tak uvidíme. Docela mě to láká, ale jsem člověk, který se musí nejprve připravit. Takže bych se přihlásila na nějaký kurz, nebo bych si něco načetla, pak bych to teprve zkusila.“ Kateřina však není pro soubor NOS jenom režijní nadějí. Díky svému studijnímu zaměření a vlastnímu zájmu také píše do šuplíku. Kdo ví, třeba jedno napíše hru pro svůj milovaný soubor.

Divadelní soubor NOS má náruč otevřenou

DS NOS se samozřejmě stále ohlíží po nových tvářích, které by se mohly stát členy souboru. Hodně přichází přes známé, které mají na soubor vazbu, nebo sami v souboru jsou. Ale kdokoliv by měl zájem, a nebojí se mluvit před lidmi, tak ho soubor určitě zapojí. „Pro nováčky je to hodně za běhu. Když se dělá nová hra, tak nováčci zaplují. Samozřejmě režisérka se jim podle potřeby věnuje. Ale myslím si, že nemáme jednoho člověka, který by se tomu věnoval. Ale navzájem si všichni pomáháme, a myslím, že o tom to ochotnické divadlo je. To se mi na tom líbí, a je to hezké,“ zakončuje své milé vyprávění Kateřina Kulhánková.

Poslechněte si záznam celého Antré:

záznam streamu: ZDE

Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centrum uměleckých aktivit.

Záštitu nad streamem Antré mají: hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

foto: Tomáš Zeman

autor: Lucie Kotěrová