ZAKLEP Svitavy je hudební divadlo jednoho dramatika. Seznamte se

Jiří Krátký je herec a principál proti své vůli. Stojí v čele divadelního souboru ZAKLEP ze Svitav, který existuje už od roku 2003. O amatérské činohře ve Svitavách byla řeč ve streamu Antré ve čtvrtek 20. května, kdy se opět vysílalo z Galerie Václava Havla.

záznam streamu: ZDE

Klepání na divadelní dveře

Jak vznikl ZAKLEP? Prostě tak, že Jiří Krátký začal chodit na angličtinu k paní učitelce Veronice Řechkové. Tenkrát byla ve Svitavách jen krátce a náhodou se konverzační téma stočilo na divadlo. Veronika zjistila, že Jirka stál na jevišti už v dětství a Jiří se zase dozvěděl, že Veronika pochází z divadelní rodiny. Ideální kombinace. „Slovo dalo slovo, pivo dalo pivo, nakonec jsme si řekli, že založíme soubor,“ vzpomíná Jiří Krátký. Podařilo se sehnat partu ochotných ochotníků a mohlo se začít zkoušet. Při výběru titulu mělo směřování ansámblu svůj kurz – bratr Veroniky Řechkové, Jiří Janků, byl tehdy dramaturgem pražského Divadla ABC a nabídl ZAKLEPu své autorské hry. A divadelní sudičky byly velmi štědré, protože souboru daly do vínku partu skvělých muzikantů - živá kapela na jevišti je k nezaplacení,“ říká Jiří Krátký.

Divadlo jednoho autora

ZAKLEP ze Svitav se vydal na svou divadelní pouť v roce 2004 premiérou hry Jiřího Janků Cesta kolem světa v režii Veroniky Řechkové. „Byl to úžasný start, vládlo velké nadšení, které samozřejmě časem trochu opadlo,“ uvádí Jiří Krátký. ZAKLEP hraje ve svitavském Divadle Trám a soubor si snadno našel diváckou základnu, co se týká přehlídek, je pravidelným hostem Orlické masky. „Na přehlídky jezdím rád, mám rád i rozborové semináře a neuráží mě, když někdo řekne, že něco dělám špatně. Je to zpětná vazba a příště se to pokusím udělat lépe. Je to něco jiného než pochvaly od kamarádů,“ vysvětluje Jiří Krátký.

Sedmnáctileté Vánočky

V roce 2004 se ZAKLEPu podařilo nazkoušet ještě jednu inscenaci od Jiřího Janků, České Vánoce, a je stále na repertoáru. Soubor ji tradičně uvádí během vánočních svátků. „Říkáme tomu Vánočky. Někdo říká, že je to spíš taková besídka, je tam desítka těch nejkrásnějších koled,“ říká Jiří Krátký. Ti, co hráli ve Vánočkách na začátku, se teď na ně chodí dívat do hlediště, i se svými dětmi a z původního obsazení zůstala jen ústřední trojice, inscenace má spoustu alternací. Na přehlídku se dostala až v roce 2020 a měla postoupit na Divadelní Piknik ve Volyni, jenže soubor se nedokázal na začátku prázdnin dát personálně dohromady. „Je nás pár, kteří by jeli hned, obětují tomu skoro všechno. Ale ostatní mají třeba malé děti nebo další zájmy,“ popisuje Krátký úskalí ochotnického divadla.

Po Vánočkách následovaly tituly V zajetí filmu a Narozen 28. října. V roce 2016 ZAKLEP poprvé nehrál titul od Jiřího Janků, nicméně nesáhl po cizí předloze – režisérka Veronika Řechková napsala hru Lidovka, o tom, jak vypadá příprava divadelního kusu ochotníky – od první čtené zkoušky po premiéru. Poslední inscenací v repertoáru je Vytrvalost fotbalového brankáře z pera Jiřího Janků a Petra Svojtky.

Jiří Krátký: na jevišti od dětství

Poprvé se objevil před publikem v roce 1968 v inscenaci Hurá na ně! v souboru Vitamín „S“, což bylo školní divadlo vedené učitelem Vladimírem Šaurem. S inscenací soubor absolvoval i přehlídky Šrámkova Sobotka, Šrámkův Písek a Jiráskův Hronov. Jiří později začal hrát ve Svitavském ochotnickém divadle a věnoval se také recitaci.

Od počátků streamu Antré děláme mezi divadelníky anketu, ptáme se, zda se cítí být více ochotníky nebo amatéry. A Jiří Krátký je ochotníkem, nechybí mu ani amatérské divadelní vzdělání. Před sametovou revolucí jezdil do královéhradeckého Divadla Drak na Lidovou konzervatoř. Covidový rok divadelní život zastavil i ve svitavském ZAKLEPu. Ale přinesl i něco pozitivního? „Odloučení nám prospělo, stýská se nám po sobě. A doufám, že nás to nakopne,“ říká Jiří Krátký. Na konci pořadu Antré Jirka dokonce zanotoval píseň, kterou si ostatně můžete poslechnout ze záznamu.

záznam streamu: ZDE

Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centru podpory uměleckých aktivit - Impulsu, Hradec Králové.

Záštitu nad streamem Antré mají: hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

foto: Tomáš Zeman

autor: Kateřina Fikejzová Prouzová