Marek Zákostelecký: být na volné noze je inspirativní

Vyrůstal v Jižních Čechách s babičkou, dědou a krásným, domácím, loutkovým divadlem. Začínal jako amatérský divadelník, kterého táhlo i výtvarné umění. Dnes je to profesionální scénograf, ale také výtvarník a hudebník.

záznam streamu: ZDE

Dětství strávené na venkově Jižních Čech, kde si hrával s domácím loutkovým divadlem, vtisklo Marku Zákosteleckému touhu věnovat se něčemu krásnému – umění. Na vybranou výtvarnou školu do Prahy se nedostal, a tak šel na gymnázium do Strakonic, kde se setkal s kamarádem, se kterým později tvořil loutkové divadlo. „Kamarád Ivan (syn Ivana Křešničky), se rozhodl založit vlastní loutkový soubor. Tak jsme spolu začali spolupracovat, a už vlastně první rok naší existence jsme účinkovali na Loutkářské Chrudimi v doprovodném programu. A pro mě se otevřel svět loutkového divadla,“ vypráví Marek zákostelecký.

Když Marek Zákostelecký vzpomíná na začátky ve světě loutkového divadla, vzpomíná také na silné divadelní zážitky, které ho zasáhly a ovlivnily jeho vnímání divadla vůbec. Jmenuje třeba Céčko Svitavy, nebo Prodanou nevěstu Divadla Drak, kterou scénograficky tvořil Petr Matásek. „Mě to loutkové divadlo strašně bavilo, a vůbec mě nenapadlo, že by se tím dalo živit,“ říká Marek Zákostelecký. Po gymnáziu se přesto přihlásil na DAMU na katedru loutkového divadla.

Ne výtvarník, ale amatérský divadelník

Marek Zákostelecký se dostal na katedru loutkového divadla bez předchozího, výraznějšího výtvarného vzdělání, což mu v začátcích studia dost chybělo. Jakmile se ale, coby student, dostal k praktické práci na inscenacích, měl výhodu. Jako nadšený amatérský divadelník totiž prošel různými semináři i lidovou konzervatoří. „Se spolužáky jsme se vlastně krásně doplňovali. Já jsem byl vždycky i trochu dramaturgem, vždycky jsem ty věci dokázal promyslet a podat je do širších souvislostí,“ říká Marek Zákostelecký, který ve výtvarných technikách chvíli pokulhával, jak říká, ale v divadelní práci měl vedle svých spolužáků náskok.

Divadlo Drak byl můj sen

O omámení Divadlem Drak hovořil Marek Zákostelecký v souvislosti se svými divadelními začátky. S poznáváním drakovské poetiky láska k tomuto divadlu sílila, a tak se stalo angažmá v Divadle Drak velkým snem. V době kdy scénografii inscenací mistrně vládnul Petr Matásek, byl Marek Zákostelecký ještě na DAMU, ale po absolventské inscenaci se sen proměnil v realitu. „Na základě naší absolventské inscenace jsem dostal nabídku, jít do divadla Drak, kde jsem byl 19 let. Byl bych tam rád ještě teď, ale okolnosti byly proti mně,“ říká s posteskem Marek Zákostelecký, host Antré a Kateřiny Fikejzové Prouzové.

Za hranicemi bez hranic – divadlem

Marek Zákostelecký je v současné době na volné noze, a pracuje nejen na českých divadelních prknech. Jeho oblíbenou scénou, kam se rád vrací, je například Prešov, nebo Wroclav. „Volnou nohu si vlastně docela užívám,“ říká Marek Zákostelecký. „Je to inspirativní, ale někdy samozřejmě těžké, když ten soubor neznám. Nicméně je spousta divadel, kam se rád vracím, a těší se na mě. To je milé.“ Scénograf, divákům Divadla Drak známý třeba jako autor scénografie v inscenaci Poslední trik George Meliése, Marek Zákostelecký, se často vrací do polského města Kielce. „Kielce je taky krásné místo. Je to tak bědné divadlo ve starém baráku, malé jeviště. A já nevím, jak se to stalo, ale vždycky tam věc vyjde báječně,“ líčí Marek Zákostelecký. V tomto divadle netvoří jen známé divadelní tituly, ale především autorské projekty, které jsou oním starým barákem inspirované. „Dozvěděli jsme se, že toto divadlo bylo kdysi hotel. A tak jsme se rozhodli, že příští inscenace bude o tom hotelu. Ředitel divadla sehnal v archivech plno materiálů o příbězích hotelu, a to byl neskutečný základ pro tvorbu inscenace.“

Režisér a scénograf, nebo scénograf a režisér?

Marek Zákostelecký je scénograf, ale na svém kontě má již řadu režií. Jak se slučuje úloha režiséra a scénografa v jedné osobě? Ptá se Kateřina Fikejzová Prouzová. „Jako režisér si dělám vždycky scénografii. Snažím se o to, aby to nebylo tak efektivní a výtvarný, protože to každý čeká. Teď dělám v Poznani Čarodějova učně. A jsou to v podstatě oživlé ilustrace. Je to zrovna případ něčeho, co je hodně založené na obraze, ale většinou se snažím od toho ustupovat.“

Host Antré, Marek Zákostelecký zároveň říká, že neví, zda by zvládnul někomu scénografii svěřit. Inu není divu, když je mu scénografie vlastní, a má o ní svou tvůrčí představu. „Spíš mi chybí práce scénografa samotná,“ dodává Marek Zákostelecký.

Pozvánka na výstavu

V Muzeu východních Čech v Hradci Králové se chystá retrospektivní výstava děl, loutek a scénografií Marka Zákosteleckého. Dle jeho slov je to jisté uzavření hradeckého působení, ale kdo ví. Jste všichni srdečně zváni na tuto výstavu, která se otevírá v 31. 3. 2022 a měla by končit na konci srpna.

Poslechněte si záznam celého Antré:

záznam streamu: ZDE

Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centru uměleckých aktivit.

Záštitu nad streamem Antré mají: hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

foto: Josef Jan Kopecký

autor: Lucie Kotěrová