Michal Skalický: činoherec, improvizátor a nešikovný kutil

Herec a improvizátor, který si čárkuje, kolikrát zazní jeho jméno. No a pokud nezazní, tak se postará o to, aby to bylo jinak. Host, který se pozval a dělal příjemnou společnost nejen Kateřině Fikejzové Prouzové.

záznam streamu: ZDE

„Do streamu jsem se vnutil. Dělal jsem si čárky, kolikrát mě Petr Kruliš ve streamu jmenoval, a nebylo to ani jednou,“ zahajuje Antré Michal Skalický, který vysvětluje, jak se ke svému pozvání vlastně přihlásil.

Nezpěvák oblíbený v muzikálech

Michal Skalický herecky začínal coby Jiřík ve Zlatovlásce. Už tehdy, jak přiznává, bylo jasné, že zpívat neumí. Nicméně má za sebou mnoho muzikálů. Jak to? Bravurně zastává role, kde se nezpívá. A v další disciplíně, které se Michal zvaný Šťáva věnuje – v improvizaci, se nelibé hudební výstupy berou s humorem. „V impru je to hodně výhoda. A já tam vždycky jdu s tou touhou něco zazpívat a už to diváky začne bavit,“ říká Michal Skalický.

Lípa na jevišti se nekácí doopravdy?

Michal Skalický, pocházející z Nového Bydžova, vypráví své krásné začátky v divadelním souboru. „Táta mi řekl, že jsem takovej pacholek, a že v divadle potřebují pacholka, který poseká lípu. Táta mě tam přivedl, ukázal mi: ,Támhle je režisér, tak ho budeš poslouchat‘. Dostal jsem do ruky sekeru a řekli mi, ať posekám tu lípu. Tak jsem začal sekat tu lípu,“ vzpomíná Michal Skalický, jehož tatínek vysvětlil rozhořčenému režisérovi, že chlapec neví, že nemá kácet lípu doopravdy.

A z pacholka se stal komunikativní muž s tahem k moderování i ke scenáristice

Jako sympatický a upovídaný člověk se Michal Skalický projeví okamžitě. Nicméně je to zarytý divadelník, a tak má navíc chuť stále zkoušet něco nového a posouvat své hranice. V činohře by si rád zkusil vážnější roli, ke které se zatím nedostal. Rád by moderoval. A také by rád napsal filmový scénář. I když jak Michal prozradil, jeden scénář k filmové detektivce už je napsaný. „Třeba to někomu rozdám, a natočíme to, to je pravda,“ přitakává Michal Skalický Kateřině Fikejzové Prouzové, která nadhazuje možnosti dostupných moderních technologií na natočení filmu.

Při činohře odhaluje herec postavu každou reprízou

V rámci improvizační skupiny Paleťáci se Michal Skalický neustále trénuje ve vystupování na jevišti. Je to však velký rozdíl oproti zkoušení inscenace a jejím reprízování. „Činohra je jedna postava, se kterou hraješ plno představení, a můžeš ji pilovat. Časem mi dojde víc věcí. Časem si ty postavy zkrátka objevuji a víc je chápu. No a v impru je hrozně málo času. Připravit si postavu, to je jednoduchý, tam máš tři body: jméno, povolání a třeba veselej nebo smutnej. A jak je to impro, tak nevím, kam se to vyvine dál. Mám třeba nějaký nápad, ale když potkám partnera úplně s jiným nápadem, tak musím svůj nápad přizpůsobit. Tam je hlavní rozdíl – v činohře je všechno napsaný a připravený. V impru mám nápad, ale musím ho předělat,“ vysvětluje svůj pohled a zkušenosti Michal Skalický.

V improvizačním zápase je stěžejní funkce rozhodčího, kterou Michal Skalický často zastává. Je to funkce náročná právě v tom, že se člověk snaží, udržet si vážnost a autoritu. „Pro mě je nejhorší udržet si rozhodčího,“ potvrzuje Michal Skalický. „Ale potom se rozjede imrpo zápas, a když máte drzé herce (a kolikrát se do mě pustili), to je pak hodně těžké to ustát. Autorita je v háji.“

Úspěšné hostování v Chlumci nad Cidlinou

Do Chlumce nad Cidlinou pozvali Michala Skalického na hostování v inscenaci Brouk v hlavě. Díky této roli také získal čestné uznání v Červeném Kostelci a cenu za herecký výkon na Klicperově Chlumci. „Pozvali mě a neřekli mi, jakou hru budou dělat. Jen že bych se jim tam hodil. Že je to postava člověka, kde se skoro nemluví. A když jsem přišel na první zkoušku, tak jsem se dozvěděl, že v plánu je Brouk v hlavě, a moje postava byl Champsboisy – člověk který nemá patro. Takže musím vyslovovat jenom samohlásky.“ Michal Skalický se ale role chopil s vervou, a poctivou přípravou, jevištím pohybem a mimikou si získával diváky na svou stranu.

Současně aktivní inscenace Michala Skalického

Nyní žije Michal Skalický v Hradci Králové, ale divadlo v Novém Bydžově je stále jeho srdcovkou. Jejich aktivní inscenací repertoáru je Hospoda na mýtince. Vidět ho ale můžeme i s Týbrďo divadlem, kde se nachomýtnul jako roztomilý princ v pohádce. „Hraní s loutkami, tak to je pro mě úplně nová zkušenost,“ říká Michal Skalický. „Bylo to zajímavý, protože se objevila hodně práce s hlasem. Tak prince teď zkouším a užívám si ho. Hledám, jak ho uchopit.“

Budoucí autor knihy plné kutilských omylů

„Chci napsat knihu Tisíc omylů v kutilství,“ říká rozhodně Michal Skalický. Po jeho historce o vysazování bezpečnostních dveří z důvodu umístění koberce v rekordním čase se možná není čemu divit. „Já se pokusím o všechno, jenom se mi to většinou opravdu nepovede. Když to nejde tak, se směju. Když to nespěje ke zdárnému konci, tak brečím.“ Takže se budeme těšit na novou knihu a budeme první kupující, abychom povzbudili spíše k tomu úsměvu hosta Antré, Michala Skalického, který se bude tématu kutilství možná věnovat i ve svém stand up výstupu.

Milostných scén a detektivek není nikdy dost

Většina divadelníků má své vysněné role nebo výzvy, kterých by chtěli dosáhnout. Michal Skalický by si rád zahrál detektivku, a nejlépe vraha. No a jelikož si zatím moc neužil ani žádných milostných scén, tak za roli, kde si tento sen splní, bude Michal Skalický vděčný. Můžete ho oslovit. „Moje jediná možnost na milostnou scénu byla při improvizaci. Ale ta improvizace. Když už jsem se na ten akt chystal, tak přišel další milenec, a tak jsem byl schovaný pod gaučem a sledoval jsem někoho jiného,“ dodává smutně Michal Skalický.

Poslechněte si záznam celého Antré:

záznam streamu: ZDE

Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centrum uměleckých aktivit.

Záštitu nad streamem Antré mají: hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

foto: archiv Michala Šťávy Skalického

autor: Lucie Kotěrová