Šárka Čmelíková: Jiráskův Hronov letos bude!

Hostem Antré a Josefa Jana Kopeckého byla Šárka Čmelíková. Výkonná ředitelka divadelního festivalu Jiráskův Hronov, který letos vstupuje do nové dekády. Slaví své 91. narozeniny. A mimo toto výročí si Hronov také připomíná 170. výročí od narození Aloise Jiráska.

záznam streamu: ZDE

Jiráskův Hronov 2021

V jakém režimu, jaké novinky nás čekají, a na co se můžeme těšit v programu, nám přiblíží Šárka Čmelíková.

Národní přehlídky proběhly, a na Jiráskův Hronov se program naplnil. Hrací prostory jsou sice o sál Sokolovny chudší, ale na atraktivnosti to festivalu jistě neubere. Hrací prostor Myšárna je oproti loňskému roku opět zařazen, a novinkou pro diváky bude meditační zahrada u Kostela Všech svatých, kde se odehrají dvě představení.

Šárka Čmelíková také dodává, že letos je i méně souborů, které přijedou. Věří ale, že se brzy pojede tak jak má. „Kultura, Jiráskův Hronov a divadelníci si to zaslouží, aby vše jelo ve starých kolejích.“

Důležité informace pro diváky a účastníky festivalu

Šárka Čmelíková upozorňuje na drobné změny, které by mohly překvapit i pravidelné diváky
a seminaristy Jiráskova Hronova: Informační středisko bude v bývalé kavárně Blanka! Toto důležité místo celého festivalu slouží k akreditaci souborů, pro nákup vstupenek nebo reklamních předmětů, ale můžete si zde třeba i dobít telefon.

Ovšem POZOR, vstupenky si včas rezervujte a kupujte na www.jiraskuvhronov.eu! Na této adrese také najdete veškeré důležité informace a aktuality. Ty se týkají jednak průběhu festivalu, ale také aktuálních opatření, které jsou nutné dodržovat ve vnitřních prostorách se sníženou kapacitou na 75%, ale i venkovních prostorách. „Maximální limit 5000 diváků myslím nepřesáhneme. Diváci ale budou na místě akce (například v Jiráskově parku) dostatečně informováni, případně upozorněni, aby dodržovali opatření,“ vysvětluje Šárka Čmelíková.

Je na semináře plno?

Uzávěrka přihlášek na semináře již proběhla, ale Šárka Čmelíková mile dodává, že pro opozdilce
se místečko najde. Každoroční folklór Jiráskova Hronova tedy zůstává zachován, a vy co jste nestihli přihlášení včas, určitě už dlouho neváhejte.

Semináře jsou nabídnuty tradiční, ale objevily se i novinky jako Tvůrčí psaní a Hudební dílna, Nový cirkus, Loutky a animace, Pantomima, a také Seminář pro děti – ten mohou děti navštívit i na jeden den.

Aktivity pro děti jsou samozřejmě zařazeny i na odpolední hodiny – pohádky vždy v 15 hodin, tvoření, aktivity Hronovské knihovny, stopování a další. Naleznete v doprovodném programu.

Program Jiráskova Hronova v roce 2021

Hlavní program se odehrává v sálech Jiráskova divadla a Sále Josefa Čapka. Doprovodný program
se odehrává na dvou scénách v Jiráskově parku, ale také na jiných místech a v ulicích města.

Šárka Čmelíková se z hlavního programu těší na Slaměný klobouk, na „Náchoďáky“ a Generálku jejího veličenstva, a pak, dle jejích slov, bude vybírat, na co bude čas. „V hlavním programu se dá stihnout všechno, prostupnost je zajištěna. Volný doprovodný program už se může krýt,“ upozorňuje Šárka Čmelíková.

Nebojte se, všichni se můžete ubytovat!

I když je kapacita ubytovacích míst v Hronově omezena, organizátoři festivalu dělají vše pro to, aby situaci vyřešili. Pokud se chcete ubytovat po celou dobu festivalu, můžete využít nedalekého Náchoda. Na trase Náchod-Hronov a zpět budou pro tyto případy jezdit svozové autobusy
a festivalové taxíky. Možnost ubytování je také v campu a stanovém městečku, které je zpoplatněné 90,- Kč/ noc. Sociální zázemí pro stanové městečko je zajištěné technickým záchodem a sprchy jsou v nedaleké základní umělecké škole.

Kdyby Stovka a Triton nefungovaly, tak nevím, co bych dělala!

Stravování pro návštěvníky je, jako vždy, zajištěné v kamenných restauracích ale i ve stáncích po městě. Snídaně na terase vzhledem k epidemiologické situaci nebudou. „Je to škoda, ale je důležité dodržovat opatření, a tím musíme mít pod kontrolou pohyb lidí. Nemůžeme nechat lidi, aby se libovolně zdržovali po divadle,“ říká Šárka Čmelíková, ředitelka festivalu. Zmiňuje se ale o možnosti snídaní ve foyer Sálu Josefa Čapka, a láká také do odpočinkové zóny právě mezi Sálem
J. Č. a Jiráskovým divadlem. A důležitá zpráva – Stovka a Triton pojedou!

Šárka Čmelíková zve na tradiční zahájení festivalu s Lucernou v páteční večer. V sobotu proběhne zahajovací ceremoniál a zakončení festivalu bude s oblíbeným ohňostrojem.

A letos poprvé se můžete těšit na každodenní vysílání streamu Festivalové minuty, které bude zajišťovat týmu streamu Antré Volného sdružení východočeských divadelníků od 13:00. Rozhovory budou probíhat s divadelníky amatérskými i profesionálními, ale také s lektory seminářů či hosty festivalu.

Podívejte se na záznam celého Antré:

záznam streamu: ZDE

Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centru podpory uměleckých aktivit - Impulsu, Hradec Králové.

Záštitu nad streamem Antré mají: hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

autor: Lucie Kotěrová