Alexandr Gregar: divadlo mě provází celý život

Herec, režisér, pedagog a publicista. Celoživotní divadelník a důchodce, který se rozhodně nenudí. Nestor ochotnického divadla, jenž má pořád pocit, že s divadlem začíná.

záznam streamu: ZDE

Alexandr Gregar: „V divadle se vždycky začíná. Premiéra je teprve start. Když se začne dělat divadlo, tak je vždycky nula.“ Začíná své vyprávění Saša Gregar, jistě známý divadelníkům nejen ve východních Čechách.

Alexandr Gregar pochází z České Třebové, kde se divadlo stalo součástí jeho života. Celá rodina byla angažovaná v různých spolcích, a tento pevný základ si do svého života Alexandr Gregar také odnesl. Divadlo ho provází opravdu celý život. „Já jsem to zdědil, takže jsem se do divadla dostal už ve školce.“

Jako českotřebovák začal Alexandr Gregar v tamním souboru Hýbl. Zde si zahrál v Jiráskově Otci prvního ministranta. Pravidelné divadelní produkce také přicházeli na základní škole. Gymnázium bylo divadelním pokračováním, které už bylo poznamenané tvůrčí a akční osobností Alexandra Gregara. „Na gymnáziu jsme hráli také divadlo. Už se objevoval vliv i alternativnějších směrů, takže jsme dělali různé estrády, napodobovali jsme Semafor a další malé jevištní formy.“

Po gymnáziu přišla doba, kdy se mohl Alexandr Gregar rozhodnout, jestli bude divadlo i jeho profesí. Cest bylo ale více, jak říká: „Váhal jsem, jestli jít na leteckého mechanika, na architekta, nebo k divadlu.“ Z politických důvodů však musela vysoká škola počkat. Až po vyučení na učilišti šel tedy Saša Gregar studovat na pedagogickou fakultu, kde byl dle jeho slov úžasný divadelní život. Dodává také, že mohl nastoupit do divadla v Šumperku jako herec, ale dal přednost vzdělání.

A nadšení pro vzdělání a zájem o divadlo utvrdil Alexand Gregar v roce 2006, kdy šel ve svých šedesáti třech letech studovat na DAMU. Doktorská studia absolvoval v den sedmdesátých narozenin.

Tam kam přišel Alexandr Gregar, našel divadlo. Anebo si divadlo našlo jeho

Prvním divadelním působištěm Alexandra Gregara byl již zmíněný DS Hýbl (Česká Třebová). A během této doby postupně přicházelo nutkání najít si vlastní cestu. A tak založil Studio 02. Bylo to studio velmi úspěšné, které objíždělo divadelní přehlídky s velkým ohlasem. Jak to ale někdy bývá, rozešly se představy Saši a jeho kolegů ze Studia 02. „Úspěchy jim přerostly přes hlavu, tak jsme se nepohodli.
Já rád zkouším, a oni měli pocit, že už se zkoušet nemusí,“ vysvětluje Alexandr Gregar.

Dál pracoval v Ústí nad Orlicí u souboru Vicena, a tam trvala spolupráce až do roku 1995. Za tu dobu vzniklo plno pěkných inscenací. Hodně se vzpomíná na inscenaci Vévodkyně Valdštejnských vojsk, která měla kolem 80 repríz. Alexandr Gregar popisuje úspěch tak, že to zní velice prostě: „Udělal jsem to po svém, je to mým zvykem. Ale sešel se úžasný ansámbl. Vybral jsem herce z okolí, které jsem znal, a kterým to hrálo.“

Když Alexandr Gregar pracovně skončil v Ústí n./Orlicí, přišel do Hradce Králové a stáhly ho Jesličky. Tam se podařilo plno úspěšných inscenací, a mimo jiné rád vzpomíná na Senior klub divadla Jesličky, který založil s Rudolfem Faltejskem. V Hradci Králové to ale nebylo zdaleka vše. Po jedenáct let působil Alexandr Gregar jako externí herec v Klicperově divadle, a hrál pod rukama režisérů jako například Martin Stropnický, nebo Vladimír Morávek. Připomeňme také jeho nezastupitelnou roli při kulturním životě v Hradci Králové vůbec – například založení a vytváření tváře festivalu Open Air.

Ovšem během své divadelní cesty zavítal a dál spolupracuje i jinde než v Hradci Králové. Pracoval s ochotníky třeba v Úpici, ve Vamberku, Novém Bydžově i v Červeném Kostelci, a v současné době spolupracuje s pardubickým Divadlem Exil.

Bohatá publikační činnost Alexandra Gregara

Titulů, na kterých se Alexandr Gregar podílel, nebo je sám napsal, je mnoho. Z těch můžeme připomenout velice milou publikaci Divadelní jarmárka profesora Císaře, která vyšla k výročí sedmdesátých pátých narozenin pana profesora. Jedná se o divadelní pojmologii s ilustracemi Jirky Jelínka. Saša Gregar a pan profesor Jan Císař byli přátelé řadu let. „Nabídl mi tykání, když mi bylo šedesát osm, přestože jsme se znali od mých pětatřiceti.“ V současné době pracuje Alexandr Gregar na knize, kterou s panem profesorem Císařem rozpracoval už v roce 2015. Jedná se o paměti, vyprávění, ale i teoretické úvahy Jana Císaře. Připravovaná publikace má přes dvě stě stran, a podle Alexandra Gregara se její vydání podaří.

Milovníky Klicperova divadla jistě zaujmou publikace Město a jeho divadlo (věnováno Klicperovu divadlu a festivalu Open Air) a Klicperovo divadlo, doplněné o krásné fotografie.

Divadelník s velkým D a jeho další plány s divadlem

Alexandr Gregar se chystá na režii v Praze se sborem seniorů, kteří v životě divadlo nehráli. Jsou ale nadšení do práce a do velice atraktivního titulu – Starci na chmelu. Další režijní práce ho čeká v Divadle Exil, takže se budeme moc těšit na brzké premiéry.

Podívejte se na záznam celého Antré:

záznam streamu: ZDE

Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centru podpory uměleckých aktivit - Impulsu, Hradec Králové.

Záštitu nad streamem Antré mají: hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

foto: Tomáš Zeman

autor: Lucie Kotěrová