Václav Falta: v Opatovicích si chceme divadlo udržet

Principál divadla v Opatovicích nad Labem, který divadlu v Opatovicích věří, a proto tomu dává vše. Divadelník, který se věnuje činohře, improvizaci a divadlu s dětmi. A to vše pro jediný cíl – aby udržel divadlo na místě, kde žije, a kde to má rád.

záznam streamu: ZDE

Václav Falta ač zastává funkci principála, se tak nenazývá. Spíš se vidí jako správce, který zastává hodně administrativní práce a stará se o to, aby kultura v Opatovicích tolik neupadala. I když poslední derniéra v Opatovicích byla v sezóně 2019/2020, stále se pracuje, a snad se brzy dočkáme nové premiéry.

Současný stav divadla v Opatovicích

„Myslím, že Opatovice jsou předměstím Hradce. A jsme druhá největší obec v Pardubickém kraji. Staví se dvě nové lokality, takže se dostaneme za hranici 3000 obyvatel,“ uvádí do dění v Opatovicích nad Labem Václav Falta. „V Opatovicích je velká i malá scéna. Teď se řeší nějaké rekonstrukce a naše prostory malé scény nebudou, ale to je dlouhodobý vývoj. Doufám, že ta malá scéna ještě chvíli vydrží, protože se tam dají dělat krásné věci.“

I v Opatovicích platí, že se divadlo dědí z generace na generaci. Vedle jmen jako Dvořákovi, nebo Pečinkovi, je i Václav Falta z herecké rodiny. „Já jsem také vlastně z herecké rodiny. Moji prarodiče hráli v Třebechovicích, a já jsem byl v divadle po prvé v osmi letech, a tam jsem hrál jednu z hlavních rolí, protože jsem uměl zpívat. Ale jsem vlastně i takový inventář. Protože když nehraju tak jsem za světly, nebo obstarávám kulturní dění v Opatovicích vůbec,“ říká Václav Falta.

Manželské páry v divadle mají výhodu

S manželkou je Václav Falta partnerem i v divadle. Potkali se na herecko-režijních kurzech, tehdy ještě pod vedením Františka Laurina. A teď spolu vedou dramatický kroužek. Zkrátka snaha o udržení ochotnické tradice vychází od tohoto páru. „Úmrtnost u dětí v divadle je obrovská. Někdo odjede do Prahy, někdo do Finska. Ale má to smysl ten, že pořád něco vytváříme. Měli jsme tři skupiny dramaťáku, kde se děcka i propojovala – jedna byla improvizační skupina, pak skupina která připravovala pohádku, a pak divadelní přípravka, kde chodili předškolní děti. Máme také seniory. Rád bych připravil představení, kde budou dvě seniorky, abychom měli možnost víc nabídnout divákům,“ prozrazuje také Václav Falta, takže se na novou premiéru opravdu můžeme brzo těšit.

Zkušenost z profesionálního divadla

Nadějný herec a skvělý zpěvák v osobnosti Václava Falty chvíli směřoval i k profesionálnímu divadlu. Jednak zkoušel přijímací zkoušky na DAMU, ale také získal příležitost, zahrát si v Klicperově divadle vedle profesionálních herců. „V inscenaci Hostinec u kamenného stolu jsem hostoval v Klicperově divadle. To byla cenná zkušenost. Já jsem často býval v zákulisí a pozoroval jsem to, jak se lidi mění v postavy. Proces mě strašně bavil.“ Popisuje Václav Falta, který dál vysvětluje, že profesionální divadelní svět není pro každého. „Zkušenost s profesionálním divadlem mě naplnila pocitem, že je to obrovská konkurence. I když jsem zkoušel DAMU, tam je to velká konkurence a potřebuješ i to štěstí, potkat správné lidi a správné příležitosti. Je to specifický svět a potřebuje specifickou náturu. Mým reálným cílem bylo, zahrát si s někým, koho bych obdivoval, a to se mi podařilo.“

Muzika je pro Václava Faltu přirozená součást

Václav Falta je dobrý zpěvák, jak už několikrát padlo. A tak přirozeně vnímá hudbu jako součást života, a samozřejmě ji plně zapojuje do divadla. Spolupracuje s lidmi, kteří se muzice věnují, a není raritou, že inscenace v Opatovicích mají autorskou hudbu. „Já mám muziku rád. To je taková přirozená součást člověka, a je to taky součást divadla. Kapelu nemám, ale hodně zpívám dceři, máme 20minutovku před spaním. Od Balady pro banditu jsem si v divadle nezazpíval,“ vzpomíná Václav Falta, který ztvárnil jednu z rolí v Baladě pro banditu v pardubickém Divadle Exil. „Obecně myslím, že Divadlo Exil je takový prostor, kde se koncentruje touha dělat divadlo, a kde ty lidi prochází dalším školením. Je to velká zkušenost pro lidi, kteří začínají. Bylo tam hodně nováčků a to okouzlení bylo hlavním motorem, a to chceš zažít.“

Poslechni si zpěv Václava Falty: ZDE

Jednou z líhní improvizačního divadla byly Opatovice

S Opatovicemi nad Labem je spojena improvizační skupina Bizoni. Václav Falta nemohl samozřejmě
u tohoto uskupení chybět, a tak vypráví o začátcích improvizace v jejich obci. „Bizoni původně byli bydžovští z Opatovic nadržení na improvizaci – překlad zkratky BIZONI. S Andrejkou Moličovou jsme byli na dílně I jako Imrpoliga, a z toho jsme si odnesli plno zážitků. Na režijním kurzu jsme s tím seznámili lidi právě z Bydžova. Pro ty jsme pak v Opatovicích udělali workshop, a tak vznikli Bizoni. Tehdy to bylo hodně aktuální, nevím kolik bylo souborů, ale dali by se spočítat na prstech jedné ruky. A v Opatovicích improvizace byla.“

Recept, jak udržet divadlo

Po době covidu je divadlo v Opatovicích hodně křehké, jak říká Václav Falta. Stáje je kolem něj a jeho ženy ale tah na pokračování, a jejich snaha a cílevědomé plány jistě spějí k tomu, že divadlo v Opatovicích jen tak nevymizí. Myslí na své diváky, a také vědomě pracují s tím, aby vychovávali další a další divadelníky, kteří budou v Opatovicích tvořit a hrát. Jendou z inscenací, kterou Václav Falta se svou ženou zrežíroval, byla Plešatá zpěvačka. „To byl případ, kde jsme měli autorskou hudbu. Abychom drželi divadlo v Opatovicích, tak jsme chtěli propojit divadlo s tím dramaťákem, takže tam hrály i děti z dramaťáku. Myslím, že když do dětí vkládáš při dramaťáku ty svoje nabitý zkušenosti a rozvíjíš i jejich lidský potenciál, že budou mít chuť se vrátit, když je někdy oslovíme.“

Do budoucna s opatovickým divadlem

Václav Falta už zmínil, že by rád inscenoval hru s dvěma seniorkami. Dále se rýsuje plán na pohádku Opatovický poklad, a jistě i něco dalšího se rodí minimálně v myšlenkách hosta Antré, který srdečně zve každého nadšence, který se chce k divadlu v Opatovicích přidat.

Poslechněte si záznam celého Antré:

záznam streamu: ZDE

Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centrum uměleckých aktivit.

Záštitu nad streamem Antré mají: hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

foto: archiv Václava Falty

autor: Lucie Kotěrová