Divadelníci východních Čech se budou setkávat díky novému streamu Antré

S divadelníky o divadle. Takový bude nový stream, který se od 7. ledna 2021 objeví na video platfotmě YouTube. Vysílat se bude vždy 45 minut každý čtvrtek od 18:00. Pořad Antré připravuje Volné sdružení východočeských divadelníků (VSVD).

VSVD sdružuje amatérské divadelníky hned ze čtyř krajů. Největší podíl členské základny je z Královéhradeckého a Pardubického kraje, dále jde o kraje Liberecký a Vysočina. Spolek je spolupořadatelem několika postupových přehlídek, podílí se na vydávání časopisu Divadelní hromada, nabízí svým členům vzdělávací semináře.

Povídání o životě a divadle

Antré představí zajímavé osobnosti amatérského divadla. „Chceme, aby to byla platforma, která nabídne našim členům – ale nejenom jim, prostor pro zastavení, vydechnutí, relaxaci a zároveň zajímavé osobnosti, příběhy a zkušenosti. Je to příležitost, jak dát o sobě vědět,“ říká Josef Jan Kopecký, předseda Volného sdružení východočeských divadelníků.

Amatéři na rozdíl od profesionálů jsou v situaci, kdy kvůli vládním opatřením nemohou zkoušet nové inscenace. Jejich činnost je doslova zmrazená. A zatím to nevypadá, že by jaro 2021 bylo jiné. „Víme, že některé soubory našly způsob, jak být v kontaktu a něco tvořit, třeba jen on-line. Jinde činnost ustrnula. Stream je způsob, jak se navzájem inspirovat a podpořit,“ vysvětluje Kateřina Fikejzová Prouzová, jednatelka VSVD.

Vysílá se z Galerie Václava Havla

Antré má mít neformální charakter. Milé povídání nad skleničkou, u kterého se bude probírat divadlo a život. Diváci se budou moci zapojit svými dotazy prostřednictvím chatu. Po uvolnění protiepidemických opatření bude možné se přijít podívat naživo přímo do Galerie Václava Havla v Hradci Králové, odkud se bude stream vysílat, a zapojit se na místě.

„Hledali jsme prostor, který nebude škrobený. Kde si budeme moci posedět u skleničky i po skončení on-line přenosu. Který bude zároveň atraktivní kulisou – a ideálně bude spjatý s divadlem či scénickými obory. A vyšla nám z toho Galerie Václava Havla,“ uvádí Josef Jan Kopecký.

Moderátory pořadu budou Kateřina Fikejzová Prouzová a Josef Jan Kopecký. Oba jsou aktivními amatérskými divadelníky. Jsou herci, režiséři. Josef je navíc aktivním pedagogem. Kateřina zase dlouholetou moderátorkou Českého rozhlasu Pardubice. Zároveň se v Centru uměleckých aktivit věnuje právě scénickým oborům.

„Antré by nemohlo vzniknout bez pomoci dalších lidí. Především děkujeme našemu stálému partnerovi, pevné opoře Centru uměleckých aktivit Impuls Hradec Králové a Tomášovi Zemanovi, provozovateli Galerie Václava Havla,“ dodává Fikejzová Prouzová.

Nejbližší hosté Antré:

  1. 1. 2021 – Alexandr Gregar (herec, režisér, pedagog, lektor, spisovatel, zakladatel mnoha významných kulturních akcí, spoluzakladatel VSVD)
  2. 1. 2021 – Jan Sklenář (v amatérském divadle se zapsala jako výrazná režisérská osobnost souboru DS Vrchlický, Jaroměř)

O Antré v Českém rozhlase Hradec Králové

Děkujeme za podporu Galerii Václava Havla a Centru podpory uměleckých aktivit - Impulsu, Hradec Králové.