Program přehlídky 2024

V letošní přehlídce se představí během čtyř dnů dvanáct souborů. Ti nejlepší postoupí na celostátní přehlídku činoherního divadla ve Volyni. O jejich výkonech rozhodne pětičlenný lektorský sbor složený z profesionálních expertů.

Na festival se letos hlásilo nebývalé množství divadelníků. Sedm inscenací jsme museli odmítnout za kapacitních důvodů. V programu je sedm souborů z Královéhradeckého kraje a pět z Pardubického. Diváci především komedie, nebude chybět autorské divadlo. Do Červeného Kostelce se také chystá dvacítka seminaristů Hradecké divadelní konzervatoře, kteří studií obor činoherní herectví a režie.

Ve čtvrtek 15. února přehlídku odstartuje začínající studentský ansámbl z Týniště nad Orlicí Pobertové s autorskou hrou z prostředí umělecké konzervatoře Když končí hra. Odpoledne nabídne DS Symposion z Třebechovic pod Orebem anglickou komedii o tchýních Jen pro zvané. Jak by mohly vypadat životy hlavních postav Starců na chmelu po padesáti letech? Na to vám večer odpoví DS VICENA z Ústí nad Orlicí prostřednictvím titulu Se starci na chmelu

Situační komedie plná nedorozumění otevře 16. února páteční program. Jmenuje se Přes přísný zákaz dotýká se sněhu a přiveze ji Divadlo A1 z Hlinska. Silné milostné drama Fernando Krapp mi napsal dopis nastudoval TRIARIUS z České Třebové. Pardubické Divadlo Exil, které se loni stalo vítězem červenokostelecké přehlídky, se bude letos ucházet o postup s černě natřenou romantickou komedií Neběhej s nůžkama v ruce.

Sobota 17. února začne klasickou absurdní klasikou Král Ubu aneb Mše za vznešené duše, kterou nazkoušela skupina HKU z královéhradeckého Divadla Jesličky Josefa Tejkla. Domácí soubor DS NA TAHU připravil autorskou komedii Don Q. a Děvka nebeská. Klasickou frašku o manželské nevěře Dámský krejčí přichystal DS J. K. Tyl Meziměstí. Sobotní menu uzavře TEMNO z Týniště nad Orlicí s hrou dramatika Davida Drábka České moře.

V neděli 18. února se poprvé na přehlídce v Červeném Kostelci představí SDO J. K. Tyl ze Sezemic. Vsadil na komedii z pera Antonína Procházky Jednotka intenzivní lásky. Posledním titulem bude autorská inscenace Propuštěná v uvedení souboru OCHOS ze Smiřic.

Zpětnou vazbu souborům poskytne na rozborových seminářích odborný lektorský sbor. Předsedou poroty bude Aleš Bergman, pedagog brněnské JAMU. Z pražské DAMU přijede režisér Jakub Korčák a odbornice na mluvené slovo Regina Szymiková. Dále porotu doplní dramaturgyně Petra Richter Kohutová a scénografka Lucia Škandíková.

Červený Kostelec 2024 – program

čtvrtek 15. února 2024

10:00-12:00

Pobertové – DS Jirásek, Týniště nad Orlicí

D. Vondráčková: Když končí hra

režie: Dominika Vondráčková

.

15:00-17:15

DS Symposion, Třebechovice pod Orebem

J. Kolár: Jen pro zvané

režie: Aleš Flajšman

.

19:00-20:10

DS VICENA, Ústí nad Orlicí

D. Sedlák: Se starci na chmelu…

režie: Alexandr Gregar

pátek 16. února 2024

10:00-12:30

Divadlo A1, Hlinsko

A. Procházka: Přes přísný zákaz dotýká se sněhu

režie: Stanislav Rytych

.

15:00-16:15

TRIARIUS, Česká Třebová

T. Dorst: Fernando Krapp mi napsal dopis

režie: Josef Jan Kopecký

.

19:00-20:45, přestávka

Divadlo Exil, Pardubice

M. McKeever: Neběhej s nůžkama v ruce

režie: Tomáš Klement

.

sobota 17. února 2024

10:00-11:15

HKU – Divadlo Jesličky Josefa Tejkla, Hradec Králové

A. Jarry: Král Ubu aneb Mše za vznešené duše

režie: Zdeněk Tesař

.

13:00-14:45

DS NA TAHU, Červený Kostelec

P. Chicomolino: Don Q. a Děvka nebeská

režie: Vlastimil Klepáček

.

16:00-17:45

DS J. K. Tyl Meziměstí

G. Feydeau: Dámský krejčí

režie: Irena Kozáková

.

19:30-21:30

TEMNO – DS Jirásek, Týniště nad Orlicí

D. Drábek: České moře

režie: Eva Drábková

.

neděle 18. února 2024

10:00-12:15

SDO J. K. Tyl, Sezemice

A. Procházka: Jednotka intenzivní lásky

režie: Jana Kaucká

.

13:00-14:45

DOS OCHOS, Smiřice

M. Zbořil: Propuštěná

režie: Karel Syrový

.

16:30 vyhlášení výsledků na velkém sále

27. KRAJSKÁ POSTUPOVÁ PŘEHLÍDKA AMATÉRSKÉHO ČINOHERNÍHO A HUDEBNÍHO DIVADLA

Divadlo J. K. Tyla, 15.-18. 2. 2024

Pořádá Centrum uměleckých aktivit, Volné sdružení východočeských divadelníků, Městské kulturní středisko Červený Kostelec a Divadelní soubor NA TAHU s finanční podporou Královéhradeckého kraje a Ministerstva kultury ČR.

Autor: Kateřina Fikejzová Prouzová